Recenze: Zasněžený a krvavý western Quentina Tarantina

Recenze: Zasněžený a krvavý western Quentina Tarantina

Fanoušci se konečně dočkali! Osmý film Quentina Tarantina se začátkem roku dostal i do našich kin. Pokud s návštěvou kina váháte, přečtěte si, zdali se máte na jeden z nejočekávanějších filmů zimy těšit taky!

O co vlastně jde? Americký divoký západ, neobvykle v zimě a s hrozbou blížící se sněhové bouře. Období po občanské válce, kdy jižanské předsudky vůči černochům jsou stále velmi aktuální. A jeden srub, kde se před bouří ukryjí pasažéři dvou dostavníků, kteří jsou po vzoru skoro všech tarantinovských postav velmi ukecaní a zároveň nebezpeční. Pokud jste viděli Gaunery (Tarantinovu prvotinu, v originále Reservoir Dogs), tak hned budete v obraze - hodně postav v jedné místnosti a nervy vyšponované na maximum, protože zdaleka ne všichni mají čisté úmysly. Jak tohle může dopadnout?

Foto: Studenta

Klasický Tarantino?

Jak známe Tarantina, tak úplně jakkoli. Ale rozhodně krvavě. V každém případě si na konec pěkně počkáte, protože tahle efektní směs konverzačních hříček a nekompromisního násilí trvá tři hodiny. Pokud to Quentinovi žerete, utečou vám jako voda, ale pokud vám jeho předchozí filmy nic neříkají, tak odzíváte i tenhle. Tady mu moc nových fanoušků asi nepřibyde, zato ti starší dostanou přesně to, co mají tolik rádi.

Osm hrozných/ The Hateful Eight

Western / Drama / Thriller / Komedie / Mysteriózní

USA, 2015, 182 min

Režie: Quentin Tarantino

Scénář: Quentin Tarantino

Kamera: Robert Richardson

Hudba: Ennio Morricone

Hrají: Samuel L. Jackson, Kurt Russell, Jennifer Jason Leigh, Walton Goggins, Demian Bichir, Tim Roth, Michael Madsen, Bruce Dern, James Parks, Dana Gourrier, Zoë Bell, Lee Horsley, Gene Jones, Channing Tatum, Quentin Tarantino (vyp.), Keith Jefferson, Craig Stark, Belinda Owino

V hlavních rolích je hned několik známých tváří z předchozích Tarantinových filmů - Samuel L. Jackson, Tim Roth či Michael Madsen. Potěší i kníratý Kurt Russell a skvělý výkon předvádí Jennifer Jason Leigh, která za něj dostala i nominaci na Zlatý Globus. Milovníci starých westernů se mohou těšit na poctivý širokoúhlý formát obrazu a když doplníme, že několik hudebních kousků složil legendární Ennio Morricone a nahrál je v Praze s Českým národním symfonickým orchestrem, je jasné, že o formální stránku je skvěle postaráno.

Foto: Studenta

Během let si Tarantino vybudoval auru kultovního režiséra, kterého buď milujete, nebo nesnášíte. Přiznáváme, že jeho novinka v tomhle ohledu nepřekvapí. Vytříbené dialogy mohou působit zdlouhavě  a drsná akce zase přepáleně. Záleží na úhlu pohledu, ale ten už určitě máte. A pokud ne, podívejte se alespoň na Gaunery a hned budete vědět, jestli si tříhodinový zasněžený western v kině užít, či raději ne.

Jak se k Tarantinovým filmům stavíte? Užíváte si je, nebo nechápete ten humbuk kolem? Napište nám do komentářů.

Text: Mojmír Sedláček

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější