cestování, karta
poweredbyexperts

Cestování: Víte, kolik platíte? A víte, že už nemusíte?

O peníze jde vždycky až na prvním místě. A v zahraničí to platí dvakrát tak. Kdo z nás nezná to naštvání, když na Erasmu platíte kolej a banka si za to naúčtuje dvě stovky poplatek, protože jde o přeshraniční transakci. Nebo když vám za každý výběr hotovosti z bankomatu odkrojí stovku. To prostě není fér. Naštěstí to už vidí i banky samy a snaží se s tím něco dělat.

Třeba Komerčka tak od května přichází s velkou změnou svých studentských produktů, které jsou daleko férovější pro všechny z nás, kteří občas "smrdíme korunou". Protože každá koruna navíc se prostě hodí, a to nejen doma, ale hlavně právě v zahraničí. A protože vyjíždět na Erasmus je dnes už v podstatě povinnost, všimnout bychom si toho, za co a kolik platíme, měli všichni.

Poplatky byly i dvoustovkové

Vážně! Za přeshraniční platbu, tzv. SEPA platbu, jste v Komerčce doposud platili 195 Kč, když od vás odcházela. A když k vám peníze ze zahraničí přicházely, platili jste taky, tentokrát 145 Kč. To není zrovna málo, co? Stačilo zaplatit kolej a třeba dostat zaplaceno za brigádu a nechali jste v bance přes tři stovky. To navíc nebylo všechno, platili jste taky za výběr hotovosti z bankomatu. Jeden v měsíci byl sice zdarma, každý další vás ale v zahraničí vyšel na 99 Kč.

mobilní telefon
poweredbyexperts
Od bankovek k Apple Pay: Příště už možná budeme platit vlastní kůží
26. 4. 2019
3 minuty o placení

Takových drahých dob je už naštěstí konec a nejen každý nový Erasmus pobyt se teď daleko víc vyplatí. Nejzásadnější změnou jsou asi ty zahraniční platby, které vás stály majlant, ale nově za ně zaplatíte jen šest korun za každou. Čtete správně, jenom šest korun. Když si navíc tenhle studentský účet zřizujete - a pokud to stihnete ještě do konce června - připisuje se vám na něj automaticky 200 Kč jako počáteční bonus. A máte-li ISIC kartu vydanou v ČR, získáte ještě dalších 350 Kč.

S debetní Zlatou kartou, kterou si k účtu můžete nechat poskytnout, pak máte zdarma i všechny výběry hotovosti z bankomatů - doma i v zahraničí. A tím výčet výhod taky nekončí.

G2.2 účet

Co všechno získáte u G2.2 účtu od Komerční banky?

  • vedení účtu zdarma
  • příchozí a odchozí úhrady (v korunách) zdarma
  • možnost sjednat si povolený debet (tzn. možnost jít do minusu) 5000 Kč
  • zahraniční platba (SEPA) 6 Kč
  • bonus 350 Kč při zřízení účtu, pokud máte ISIC vydaný v ČR

+ poskytnutí Zlaté karty za 100Kč/měsíčně
(v rámci karty máte výběry hotovosti ze všech bankomatů v ČR i zahraničí, cestovní pojištění a asistenční služby pro motoristy doma i v zahraničí)

Zlatá je dobrá

Se standardní kartou ke studentskému účtu jste měli všechny výběry hotovosti mimo bankomaty KB za 39 Kč a v zahraničí rovnou za 99 Kč, pokud jste vybírali častěji než jednou v měsíci. A přiznejme si, že se to občas stalo, protože se ne všechno dá předvídat. K tomu si přičtěte cestovní pojištění ke kartě, které stojí 20 Kč měsíčně, a máte to hned minimálně 158 Kč jen za to, že jste použili jiný bankomat nebo v zahraničí vybrali podruhé v měsíci.

Nově můžete platit jen 100 Kč za měsíc za Zlatou kartu a tohle všechno budete mít v rámci karty - výběry hotovosti ve všech bankomatech všech bank doma i v zahraničí, nadstandardní cestovní pojištění a ještě k tomu asistenční služby pro motoristy, které jsou uzavírány na osobu a ne na auto, takže platí, i když si v zahraničí auto půjčíte a vyjedete objevovat.

Balíček Erasmus

Platnost balíčku Erasmus bývala limitovaná jenom na to, pokud jste do zahraničí vyjížděli prostřednictvím programu Erasmus+ a čerpat jste ho mohli jenom rok. Nově už ale není limitován na žádný konkrétní výjezdní program a využívat ho můžete i déle.

Máte v rámci něj vedení G2.2 účtu s korunami a k němu další s eury nebo dolary, levné SEPA platby, kartu dle vlastního výběru a využít ho můžete pro jakýkoliv účel - studium, stáž atd. Cestování vás už tak vůbec nemusí zruinovat, stačí na to jen jít chytře.

Jakkoliv luxusně tak zlatá karta může znít, ve finále se vám vyplatí daleko víc než ta klasická. Třeba jen poslední Avengeři v kině vás vyšli na dvakrát tolik.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější