mobilní telefon
poweredbyexperts

Od bankovek k Apple Pay: Příště už možná budeme platit vlastní kůží

Hotovost má svoje nejlepší roky za sebou a s technologickými vychytávkami doby drží krok jen těžko. Trend elektronického placení dnes naopak přináší možnosti, o kterých se nám ještě nedávno ani nesnilo – běžně platíme mobilem, hodinkami i náramky a úspěch to má obrovský. Třeba služba Apple Pay, která v Česku odstartovala koncem února, měla jen za první týden víc uživatelů, než její androidová konkurence za 15 měsíců.

O peníze jde vždycky až na prvním místě, to samozřejmě platí stále, způsob, jak s nimi nakládáme, se ale mění s tím, jak se mění společnost. Před padesáti lety by si jen málokdo řekl, že by se mu hodil telefon do kapsy, a dnes prakticky neexistuje člověk, který by mobil neměl. Nikoho taky ze začátku nenapadlo, že by mohl telefon sloužit i k něčemu jinému než k volání, a dnes tu máme moderní smartphony, které stále více z nás používá prakticky k čemukoliv jinému než k hovorům. Podobnou proměnou prochází i svět financí.

Platební karty pod kůží

Všechno začalo v podstatě už kolem první světové války, kdy měna přestala být kryta zlatem - a jakmile v čemkoliv prolomíte zajetý standard, otevírá se prostor pro inovace. Hned v padesátých letech se tak objevily první platební karty a jakkoliv zvláštně to do té doby mohlo znít, čím dál víc lidí začalo platit kusem plastu. Někdy kolem roku 2007 (u nás o pět let později) se pak začaly objevovat první bezkontaktní karty a hned deset let nato jsme se právě my Češi stali v tomhle trendu suverénním lídrem. Podle průzkumu společnosti VISA z konce roku 2017 je Česko zemí s druhým největším podílem bezkontaktních plateb na světě (před námi je už jen Austrálie), konkrétně službu použijeme k 91 procentům transakcí. A nemusíme platit jen bezkontaktními kartami nebo mobilem, rohlíky a vlašák si dnes z obchodu můžeme odnést třeba i po platbě hodinkami, náramky, prstýnky a blýská se i na "dobu čipovou", kdy jen přiložíte ruku a částku odešlete čipem zavedeným pod kůží.

Peníze přes smajlíky

Ne každá karta Apple Pay umí, protože služba není ani zdaleka podporována všemi bankami. Mezi těmi prvními, kdo ji v Česku svým klientům umožnil, byla již zmíněná Komerční banka. U té jste mimochodem mohli kontrolovat svůj účet na hodinkách Apple Watch už před tímhle obřím Apple Pay boomem, což do té doby nikdo jiný u nás neumožňoval. A od teď se s nimi dá hodinkami i platit.
"Ve své Wallet můžete mít nahraných až 8 karet, a to jak debetních, tak kreditních, a platit můžete přiložením zařízení k jakémukoliv běžnému bezkontaktnímu terminálu, které u nás už dnes má většina obchodníků," vysvětluje Monika Truchliková z Komerční banky. "Prostřednictvím služby můžete samozřejmě platit i on-line, stačí zvolit možnost platby: Apple Pay a je zaplaceno. Nemusíte tak vyplňovat žádná jména, čísla karet ani jiné platební detaily. Platba přes Apple Pay je tak znatelně rychlejší, o dost jednodušší a výrazně bezpečnější."

Protože je služba nová, má ještě své drobné rezervy, na i těch se ale pracuje. "Zatím skrze ni nelze příliš pružně vybírat z bankomatů, jde to pouze s kartami Mastercard a jen na bezkontaktních bankomatech. S kompletním zprovozněním počítáme v červnu 2019," podotýká Monika.

Bezhotovostní a bezkontaktní platby jsou zkrátka trendem budoucnosti. A čím jednodušší a praktičtější budou, tím lépe pro všechny. V USA můžete už dnes díky Apple Pay poslat známým peníze třeba prostřednictvím emoji ve zprávě. A jakkoliv nám to tady v Evropě může zatím připadat jako sci-fi, taková je budoucnost platebních operací - pro uživatele co nejjednodušší a od banky co nejbezpečnější. A to je výzva i pro nás všechny. Apple Pay je totiž jen první krok.

Několik očipovaných lidí, tedy takzvaných trans-humanistů, už můžete potkat i v našich ulicích (jen si jich pravděpodobně nevšimnete). Hlásí se ke komunitě vyznávající bio-hacking, tedy "nahackování" lidského těla za pomoci technologických vychytávek. Lidstvo se podle nich odjakživa pokoušelo zjednodušit si život a soudobá technologie v tom vždy hrála klíčovou roli, zastávají proto názor, že různé čipy a implantáty jsou jen dalším evolučním krokem v našem vývoji.

mladí, mobil
poweredbyexperts
Bankovnictví budoucnosti: Výběry z auta, ověřování obličejem a jiné vychytávky
2. 1. 2019
2 minutty financí

"Čipy, které si lze dnes aplikovat do kůže, fungují jako klasické NFC, tedy to, co známe z kreditních karet nebo jiných identifikátorů. Člověk si dovnitř nahraje potřebné informace a pak je využívá dle libosti - k odemykání dveří, počítače, telefonu, nebo jako identifikační kartu, popř. e-vizitku," vysvětluje Jana Kadlecová, doktorandka kulturní antropologie na Univerzitě Palackého, která se o bio-hacking aktivně zajímá. Platit se těmito čipy zatím nedá, resp. nedá se jimi zaplatit korunami nebo eury, zvládnou ale transakce v bitcoinech.

Fanoušci Apple zatřásli trhem

Pojďme ovšem zpátky do každodenní reality k bezkontaktnímu placení. A taky k Apple Pay. Tahle novinka, která u nás byla oficiálně spuštěna na konci února, způsobila na místním trhu zemětřesení. "Z průzkumu, který pro nás před uvedením služby realizovala agentura IPSOS, vyplynulo, že ve věkové kategorii 18 až 26 let si Apple Pay chtělo pořídit 53 procent mladých lidí. Téměř 40 procent přihlášení do Mobilní banky KB je přitom s telefonem značky Apple. O tuto technologickou novinku jsme proto očekávali velký zájem," říká Monika Truchliková z Komerční banky, která službu umožnila jako jedna z prvních bank v republice.

A průzkum se nemýlil - za první týden začalo Apple Pay v Komerčce využívat přes 34 tisíc klientů. Konkurenční androidová aplikace Google Pay jich u stejné banky za celý rok fungování získala jen asi 21 tisíc. A celorepubliková čísla jsou ještě drtivější - Apple Pay začalo jen v prvním týdnu po uvedení využívat zhruba 150 tisíc lidí, což je dvojnásobek dnešních uživatelů Google Pay. Zlatý bludišťák pro Apple!

Unikátnost Apple Pay

Způsobeno je to hned několika věcmi - fanoušci značky tvoří poměrně jednotnou skupinu lidí, kteří jsou si podobní svým chováním a obrovskou důvěrou v bezpečnost produktů Apple. Zároveň jsou svému brandu do krve věrní. A ať už firmě fandíte nebo ne, musíte uznat, že Apple ví, jak své produkty propagovat. Rozhodně ale nejde jen o image nebo marketing, Apple Pay je hlavně promyšlená služba, kterou je naprosto jednoduché využívat.

finance, placení
poweredbyexperts
Mobilem, hodinkami nebo čipem v ruce. Jak se bude platit v budoucnu?
3. 5. 2018
2 minuty o financích

Aplikace Wallet a NFC čip, dvě věci, které k bezkontaktnímu placení potřebujete, jsou od roku 2014 dostupné v každém zařízení, takže si kvůli němu nemusíte pořizovat nic nového. Stačí jen nechat appku vyfotit svou platební kartu, ověřit ji správným CVV kódem, a můžete začít. Žádné zakládání účtu, ověřování emailu, osmatřicet různě velkých písmen v hesle, tohle všechno u Apple Pay odpadá.

Ověřování probíhá přes Touch ID nebo Face ID, takže v praxi jen podržíte telefon u bezkontaktního terminálu s prstem na home buttonu, anebo se na něj před placením podíváte. Hotovo. Služba je navíc v některých ohledech bezpečnější než karta samotná, protože při placení používá specifické číslo zařízení a jedinečný kód transakce, přičemž každá platba, třeba i jednokorunová, je ověřená. Číslo vaší karty ani další informace z ní se na serverech Apple neukládají a nevidí je ani obchodníci, od kterých nakupujete.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější