ŠKODA AUTO - foto PR
poweredbyexperts

Najděte si tu pravou stáž, po které vám zbude víc než jen několik řádků v životopise

Nejspíš neočekáváte, že si po škole najdete bez problému dobrou práci, i když nebudete mít ani jednu pracovní zkušenost. Praxe bude vždycky hrát roli, protože zaměstnavatelé radši dají příležitost někomu, kdo může prokázat alespoň nějaké odborné znalosti a dovednosti. Pokud chcete zvýšit šanci, že právě vy ve výběrovém řízení uspějete, měli byste už během studia získat odpovídající pracovní zkušenosti, například formou stáže. Jenže najít takovou, po jejímž absolvování vám zbude víc než jen několik řádků v životopise, není jednoduché.

Odborná stáž by vám měla pomoci nejen rozšířit životopis, ale také získat nové zkušenosti, propojit teorii a praxi, navázat kontakty nebo nahlédnout blíže do fungování společnosti. Jak ale poznat, že věnujete čas té pravé? Možná budete překvapeni, ale můžete se řídit třeba kritérii, na základě kterých byste si hledali svého pravého partnera. Jak to tedy funguje?

Nechte ho, aby se vám otevřel

Na začátku vztahu se všichni trochu přetvařujeme, protože chceme být dokonalí. Důležité ale je se po nějaké době tomu druhému otevřít a dát mu šanci poznat, jací doopravy jsme. "Každá společnost se nějakým způsobem prezentuje. Dokud se ale nestanete na delší dobu její součástí, nemáte šanci udělat si vlastní obrázek. Stáž je skvělou příležitostí, jak poznat celkovou atmosféru ve společnosti, lidi, kteří v ní pracují, ale také zjistíte, jestli byste v ní dokázali fungovat," říká Veronika Lachmanová, stážistka ve společnosti ŠKODA AUTO.

Foto: ŠKODA AUTO

Cítíte, že je tím pravým i po nějaké době

Když začnete s někým chodit, můžete si myslet, že jste právě našli toho pravého. Časem se ale třeba dostanete do situace, která vás donutí popřemýšlet o tom, jestli je tomu opravdu tak. Záleží na každém páru, jak si s touto krizí poradí. Během stáže se můžete dostat do podobné situace. Zpočátku vás může okouzlit, pak ale zjistíte, že to není úplně ono. "V rámci bakalářského studia jsem absolvovala povinnou půlroční stáž ve společnosti ŠKODA AUTO. Mohla jsem jít kamkoliv, ale tuto společnost jsem si vybrala, protože jsem měla skvělé reference od mých známých, kteří mi řekli, že se dostanu k zajímavým věcem. Měli pravdu, a proto jsem na stáži v oddělení mezinárodního prodeje zůstala i po těch šesti měsících," popisuje Veronika Lachmanová.

ŠKODA AUTO - květen 2019
poweredbyexperts
Stáže na nic alias "uvař nám kafe a hlavně to nerozbij"
24. 5. 2019
3 minuty tipu na stáž

Od začátku roku ale sbírá zkušenosti na jiném oddělení. "Uvědomila jsem si, že i když nemám problém jednotlivé úkoly plnit, nezajímám se víc například o to, kdo a k čemu mnou vypracovanou analýzu použije. Po roce a půl jsem se proto rozhodla přejít jinam. Jsem ráda, že změnit stáž nebyl problém. Mohla jsem si vybrat z nabídky vypsané na stránkách nebo se obrátit na kolegy, kteří o stážisty pečují. Od ledna jsem na stáži v oddělení HR marketingu a musím říct, že jsem se v této oblasti opravdu našla," pochvaluje si Veronika možnost vyzkoušet si úplně jinou práci, aniž by musela změnit firmu.

Foto: ŠKODA AUTO

Její slova potvrzuje i bývalý stážista, dnes už zaměstnanec společnosti Daniel Vošvrda. "Když se dostanete do společnosti, která má tolik různých nabídek stáží, nebojte se si jich vyzkoušet několik a nevzdejte se, dokud nenajdete to, co vás bude opravdu bavit. Někdo se trefí napoprvé, někdo napotřetí."

Nebude jen chvilkovým povyražením

Pokud chcete dlouhodobý vztah, neztrácejte čas jednorázovkami. I touto zásadou se můžete řídit při hledání stáže. Jestli si totiž nechcete jen odškrtnout povinnou praxi, ale dostat po absolvování stáže možnost další spolupráce nebo rovnou nabídku práce, hlaste se jen na tu, která bude mít v tomto ohledu pravidla jasně daná. "Společnost ŠKODA AUTO stojí o to, aby v ní lidé po absolvování stáže zůstali. Pokud nemohou vytvořit novou pozici, snaží se najít nějakou alternativu na jiném oddělení. Často se ale stává, že se v průběhu stáže nějaké místo uvolní," říká Veronika Lachmanová.

Chcete taky na stáž?

Společnost ŠKODA AUTO nabízí studentům vysokých nebo vysokých odborných škol v prezenční formě studia možnost rozvíjet své znalosti a dovednosti v rámci placené stáže. Po dobu minimálně tří měsíců budete s odborníky z různých oblastí spolupracovat na zajímavých projektech. Své praktické zkušenosti můžete využít také ve vaší zavěrečné práci. Její odborné vedení budete mít zajištěné. Pokud nejste z Mladé Boleslavi, nevadí. Můžete využít možnost ubytování.

Vyzkoušejte si práci v HR, managementu, IT, výrobě, PR, prodeji, marketingu a v dalších zajímavých oblastech.

Kompletní nabídku stáží najdete na webu ŠKODA AUTO.

Daniel Vošvrda se ve výběru povinné stáže v rámci bakalářského studia trefil hned napoprvé. Práce na oddělení řízení regionů ho bavila, a protože byla spokojenost oboustranná, zůstal i po uplynutí těch šesti měsísů. Tehdy ho ale nenapadlo, že za rok dostane nabídku pracovat jako projektový koordinátor nových trhů. "Věděl jsem, že v tomto úseku není hodně volných míst. Můj kolega ale přešel jinam a já jsem nastoupil na jeho místo. Stále jsem sice student, ale školu a práci se mi daří skloubit bez problému, protože mi na obou místech vycházejí vstříc," vysvětluje Daniel.

Daniel Vošvrda, ŠKODA AUTO
Daniel Vošvrda, ŠKODA AUTO Foto: Oujeský Lukáš

Neomezuje časově

Nejspíš si nedokážete představit, že byste vedle sebe měli člověka, který by vám organizoval čas, aniž by se někdy přizpůsobil vašim časovým představám a možnostem. Někteří studenti se ze stejného důvodů nehrnou do absolvování stáže během semestru. O praxi sice zájem mají, ale bojí se, že by nikdo nebral na jejich rozvrh ohled a zanedbávat školu nechtějí. "Vždycky mi tady všichni vyšli vstříc. Vše je o vzájemné dohodě. Práci se věnuju před školou nebo po ní," objasňuje Veronika.

Dáváte, ale také dostáváte

Pokud vám váš partner není oporou, přestože vy ho v jakékoliv situaci neúnavně podporujete, brzy vám to začne vadit. Od stáže také očekáváte, že se během ní budete pod vedením odborníků rozvíjet a ne že nebudete mít do čeho píchnout. Kromě získávání zkušeností vás ale v některých společnostech může motivovat i finanční odměna. "Nemyslím si, že je v dnešní době nutné jít na neplacenou stáž. Nemůžete přece přes den chodit do školy a na stáž a v noci na brigády," svěřuje se Veronika se svým pohledem na věc.

Foto: ŠKODA AUTO

Jako stážistka dostávala ve společnosti ŠKODA AUTO finanční odměnu víc než sto korun za hodinu. Nyní dostává za hodinu dvě stě korun, protože se dostala do programu Student Talent Pool pro talentované stážisty. Stážisti mohou také využívat spoustu benefitů, dokonce i některé z těch, které mají interní zaměstnanci. "Můžeme se například účastnit různých školení, workshopů, v některých případech máme i možnost využít home office nebo si půjčit sdílené auto," vyjmenovává Veronika některé z nich.

Více o stážích na webu ŠKODA AUTO

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější