ŠKODA AUTO - květen 2019
poweredbyexperts

Stáže na nic alias "uvař nám kafe a hlavně to nerozbij"

I s takovými se setkáte. Vážně. Některé firmy pořád ještě berou stáže jen jako možnost, jak nabrat pár nevinných duší na vaření kávy, a jiné kolikrát prostě jen papouškují, co dělají všichni ostatní, protože nechtějí zaostat. Přidaná hodnota nula. Stážista by přitom měl být zapojen do chodu společnosti a do reálných projektů hned po nástupu. Jen tak si totiž stáž užije a bude ho bavit a jedině tak to i pro firmu dává smysl. Na vaření kávy už jsou přece dávno automaty.

Je to takové to "hlavně na nic nesahej, ať to nerozbiješ" a možná jste to sami už zažili. A třeba jste dokonce i museli - některé školy mají pracovní stáže jako povinnou součást výuky. Chodit se někam nudit, jen abyste dostali zápočet, je vám ale naprosto k ničemu. Respektive je vám to k tomu zápočtu, ale to je tak všechno.

Škoda Auto 12/2018
poweredbyexperts
Získat titul z praxe: Když skloubíte to nejlepší z obou světů
8. 1. 2019
3 minuty o automotive

Není čas ztrácet čas

Zejména proto, že se s kariérou dnes ideálně začíná už při škole, je stáž bez podstaty ztráta času pro vás i pro zaměstnavatele. A firmy, které v oboru něco znamenají, to naštěstí velmi dobře vědí. Třeba ŠKODA AUTO, jakožto největší zaměstnavatel v Česku, důležitost stáží a stážistů v žádném případě nepodceňuje. A nemluvíme teď jen o výrobně, lakovně a jiných odděleních, které si typicky představíte, když se řekne automobilka. Velký hlad po stážistech je v místních IT týmech, protože právě elektronika a moderní softwarová řešení budou do budoucna v autech stejně důležité jako karoserie nebo kola.

"Snažíme se mladým lidem během odborných stáží nabídnout nejen zajímavou pracovní náplň, ale i zapojení do reálných projektů. Díky tomu se nám daří zaujmout a naplnit očekávání nové generace talentovaných zaměstnanců, kterých je na současném trhu práce obrovský nedostatek," vysvětluje Marian Pavlík, vedoucí ŠKODA IT týmů, které se stážisty ve svých řadách pracují pravidelně. Ať už jde o palubní počítač, multimediální systémy nebo aplikace do smartphonů - vývoj se posouvá dopředu každý den a nabízí tak dnes téměř nekonečné možnosti inovací.

Stážisti Student Talent Poolu v mladoboleslavské Škodovce makají na užitečných věcech. Právě teď vyvíjejí appku, která bude sledovat chování řidičů na silnicích
Stážisti Student Talent Poolu v mladoboleslavské Škodovce makají na užitečných věcech. Právě teď vyvíjejí appku, která bude sledovat chování řidičů na silnicích Foto: ŠKODA AUTO

Studenti v praxi

Jedno takové IT oddělení momentálně ve Škodovce vyvíjí aplikaci, která analyzuje jízdní styl řidiče. Sleduje plynulost jízdy, zatáčení nebo brždění a všechna překročení rychlosti. Na základě toho pak hodnotí, jak dobře daný člověk řídí. Tahle data mohou v první fázi sloužit jako zpětná vazba řidičům a ukázat jim, kde mají rezervy a v čem by se měli zlepšit. Do budoucna by se ale na základě hodnocení aplikace mohly spolehlivým a dobrým řidičům poskytovat slevy na pojistném nebo jiné bonusy. Uplatnitelnost appky v praxi tak může být dost zásadní.

Daniel & Michal

Daniela Hadrouška a Michala Čapka pojí IT obor. Michal ho studuje na Technické univerzitě v Liberci, Daniel, brzy absolvent managementu na VŠE v Praze, k němu přičichl až ve Škodovce, kde oba pánové dosud působili jako stážisti a kde se také oba věnovali vývoji mobilních aplikací a testování softwaru. Aby toho neměli společného málo - oba po státnicích do Škodovky nastupují na hlavní pracovní poměr.

Nezmiňujeme ji tu ale ani tolik proto, že je zajímavá a důležitá, ale hlavně proto, že se na jejím vývoji podílela i sedmička (statečných) stážistů pod vedením Daniela Hadrouška, který sám ještě studuje na pražské VŠE.

Za úkol dostali stážisti otestovat funkčnost aplikace, identifikovat možné chyby v ní a přijít také s návrhy nových funkcí, díky kterým by se appka dala ještě vylepšit. A uspěli. Při práci si všimli, že appka vyžaduje vyšší spotřebu baterie mobilu, než by bylo záhodno. Zároveň s tím optimalizovali její datovou náročnost, což má obojí do vaření kávy docela dost daleko.

Daniel
Daniel Foto: ŠKODA AUTO

"Letos budeme testovat i další aplikace, například projekt jednoho izraelského startupu," říká Daniel, který si chtěl původně vyzkoušet práci v marketingu, nakonec ale směřoval do IT. "Jako stážista ve Škodovce si můžete vyzkoušet i jiná oddělení, než na kterých normálně působíte, a dokonce i různé pozice. Já jsem si tu tak vyzkoušel i práci asistenta projektového manažera a taky jsem pomáhal s kontrolou a plánováním financování pro jedno konkrétní oddělení, což byly obojí hodně zajímavé zkušenosti. Člověk tu najednou v praxi vidí to, co zná z teorie, a dokáže si lépe uvědomit, co ho baví víc a kam by chtěl dál profesně směřovat."

Student Talent Pool

Kromě klasických stáží nabízí ŠKODA AUTO šikovným studentům taky místo ve svém Student Talent Poolu, což je program pro techniky a ajťáky. Jeho podstatou je vytvořit malou skupinu stážistů, kteří spolupracují na stejných projektech, sdílejí při nich své znalosti a zkušenosti a taky se spolu učí.

Michal
Michal Foto: ŠKODA AUTO

"Program je nejen praktický, ale zahrnuje i řadu specializovaných školení a rozvojových kurzů," vysvětluje Michal Čapek, IT student z Liberce, který má působení v Student Talent Poolu za sebou. "Potkáváte se tu s různými lidmi jak mezi kolegy, tak s lidmi z vedení, můžete se leckým a lecčím inspirovat. Stáž je navíc placená, a to včetně ubytování, pokud ho potřebujete, což je rozhodně velký bonus."

ŠKODA AUTO

Mladoboleslavská Škodovka je největším zaměstnavatelem v Česku a patří taky mezi ty nejprestižnější. Co je na ní zejména fajn, ale není jen to, že vyvíjí a vyrábí hezká, moderní a spolehlivá auta, ale hlavně to, jak hojně vítá studenty a jak dobře se o ně stará. Zapomeňte na vaření kafe, hned po nástupu sem dostanete na starost reálný projekt se skutečným dopadem. Můžete zkusit letní stáže, spolupráci na diplomce, trainee program nebo celou řadu dalších příležitostí, které se tu nabízí.

Pokud vás zaujala jejich práce s technologiemi, mrkněte na web ŠKODA IT.

Podstatou Student Talent Poolu je primárně to, aby se studenti znali, spolupracovali, ale také se spolu bavili a klapalo jim to i na osobní úrovni. "Kromě práce se s kolegy z týmu vídáme i při různých akcích pořádaných HR oddělením, při Trainee plese a jiných eventech, nebo třeba jen tak neformálně u piva, protože jsme kromě spolupracovníků i dobří kamarádi," souhlasí Michal.

Minimální délka stáže jsou tři měsíce, pokud se vám ale ve Škodovce zalíbí (a pokud na to budete mít se školou prostor), můžete si svůj pobyt prodloužit, jak jen uznáte za vhodné, a třeba pak plynule pokračovat i na hlavní pracovní poměr a věnovat se tomu, co vás na stáži nejvíc bavilo. Uvědomit si, kterým směrem se chcete po škole vydat, je úspěch sám o sobě a zkušenost k nezaplacení. Jeden totiž nikdy neví, kam ho okolnosti a zkušenosti nakonec zavedou.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější