studium

Dream job není jen o štěstí. Mějte navrch díky studentským zkušenostem

Pro pracovní trh je dnes charakteristický pořádný balík pracovních příležitostí. Když do něj nakouknete, nebudete vědět, kam dřív. Do svých týmů vás budou lákat mezinárodní společnosti s okouzlujícími benefity, start-upy s uvolněnou atmosférou nebo dostanete možnost rozjet byznys s partou kámošů. Všechny tyto možnosti mají jedno společné – abyste byli žádaní, musíte mít zkušenosti a konkurenční výhodu oproti ostatním.

Nesnažte se být jako Popelka a čekat na tři oříšky, které vám cestou cvrnknou do nosu. Možná byste se jich nedočkali. Raději si při škole hledejte pracovní příležitosti a zapojujte se do projektů, soutěží a spolků. Právě ty vám zprostředkují první zkušenosti a otevřou vrátka k dalším. Přestaňte se vymlouvat, že vás kvůli poloprázdnému životopisu ve firmách nechtějí a odstartujte boj za úspěšnou kariéru.

Studentské spolky a iniciativy

Nejjednodušší cestou, jak získat cenné zkušenosti, jsou studentské spolky, kterých je hned několik na každé univerzitě. Vybrat si můžete z několika druhů. Existují iniciativy, které pořádají eventy a plesy, provozují vlastní rádio, hrají divadlo, vydávají vlastní časopis nebo pomáhají se začleněním mladých lidí z dětských domovů. Jednoduše si tak vyzkoušíte práci redaktora, moderátora, event manažera, marketéra nebo třeba sociálního pracovníka či medika. Pracovní zkušenosti ale nebudou to jediné, co si odnesete. Neméně důležité jsou kontakty na stejně motivované a pracovité studenty. Seznámíte se s "mazáky", kteří mohou rozjíždět vlastní projekty, nebo pracují na částečný úvazek ve firmě. Ačkoliv se může zdát, že kontakt na ně vám nic nepřinese, nenechte se mýlit. Třeba vás doporučí na nově uvolněné místo nebo rovnou přiberou do svého projektu.

studium, knihovna
work
Kde získat informace o škole? Nejvíc vám pomůžou současní i bývalí studenti
20. 2. 2019
3 minuty o studiu

Některé studentské organizace mají zvučná a prestižní jména, která udělají dojem na budoucí zaměstnavatele. Například studenti z Mendelovy univerzity v Brně si založili vlastní diskuzní setkání Lidé z praxe, kam zvali známé české osobnosti. Jejich pozvání přijal Kazma, Jan Kraus, Tomáš Klus a mnoho dalších. Dalším známým spolkem je Motolák z 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, který se snaží zpříjemnit a obohatit studentský život medikům. Studentské iniciativy rozhodně nejsou podřadné, i ony pracují se známými osobnostmi, komunikují s novináři a pomáhají okolí.

Mezinárodní organizace pro studenty

Kromě klasicky českých spolků se můžete zapojit do mezinárodní organizace. Tou největší, řízenou studenty, je AIESEC, která se snaží rozvíjet mladé lidi a nabízet jim takové příležitosti, které je budou bavit. Někomu mohou vyhovovat dobrovolnické projekty, jinému zase profesní nebo zahraniční stáže ve start-upech. A právě v AISEC si lze vybrat cestu, kterou se vydáte. Díky globální působnosti máte takřka neomezené možnosti.

"Členství v AIESEC mi umožnilo získat cennou pracovní, byť dobrovolnickou praxi, na základě které jsem byl přijat na pracovní stáž do Holandska. Po ukončení stáže jsme se dohodli na další spolupráci, a tak pro tuto holandskou firmu pracuji i nadále, pouze z Česka. AIESEC ti neuvěřitelně rozšíří obzory, nabídne tak důležitou praxi při studiu skrze členství v organizaci a přímo umožní vycestovat na zahraniční pracovní či dobrovolnickou stáž," motivuje bývalý člen Petr Šlapal. V Česku existuje deset poboček a další dvě se stavějí. Nachází se v Plzni, Českých Budějovicích, Zlíně, Ostravě, Hradci Králové a dalších městech.

Studuješ techniku? Procestuj Evropu, sbírej zkušenosti a dokaž firmám, že právě ty jsi BEST!
Studenta
Studuješ techniku? Procestuj Evropu, sbírej zkušenosti a dokaž firmám, že právě ty jsi BEST!
25. 2. 2016

Pro studenty, kteří se chtějí dále vzdělávat, rozšiřovat své odborné, komunikační a prezentační dovednosti je ideální organizace BEST. I ona umožňuje vycestovat, ale i organizovat akce pro spolužáky a zahraniční studenty. Jak organizace funguje můžete zjistit 20. března na brněnském BEST Day, kde se na půl dne stanete jejich členem. "Před vstupem do BESTu jsem ani netušila, že jednoho dne zvládnu odprezentovat své nápady třeba i před stovkou lidí, budu vědět jak postupovat při organizaci velkých projektů a že kdykoliv pojedu kamkoliv v Evropě, potkám tam přátele. Nelituji, že jsem investovala svůj volný čas, protože se to vyplatilo," tvrdí současná členka Eva Rušarová.

Erasmus+

Ačkoliv se jedná o studijní program, má pro zaměstnavatele velkou váhu. Pokud se nebojíte vycestovat na semestr do zahraničí a domluvíte se v cizím jazyce, jděte do něj. Otevřou se vám vrátka do všech států Evropské unie, Norka, Islandu i Turecka. Vyzkoušíte si, jaké to je studovat na jiné univerzitě, poznáte jinou kulturu a zlepšíte si jazykové dovednosti. Zahraniční studium bude levnější díky stipendiu, které částečně pokryje náklady na cestu a pobyt. Pokud podáte přihlášku, neznamená to, že automaticky balíte kufry. Přijetí předchází výběrové řízení, které se skládá z testů i pohovorů. Na začátku si vybíráte univerzity, na kterých chcete studovat. Nejlepší je zvolit takové, které mají v sylabu podobné předměty jako na vaší fakultě - lze je pak uznat jako splněné. Pokud projdete testy, přidělí vám univerzitu a můžete vyjet!

Studenta radí:

Možností, jak vplout do profesních vod, je nespočet. Zpočátku nemusíte získat hned nejlepší práci na světě, možná si na ni pár let počkáte. Anebo taky ne. Třeba zjistíte, že organizování eventů v studentských spolcích je to nejlepší, co vás mohlo potkat. Nicméně každá zkušenost se počítá a posouvá vás kariérně dál. Někdy si z ní odnesete odborné znalosti, jindy kontakty nebo ponaučení. Recept na vysněnou práci se sestavuje těžko, a to především kvůli různým preferencím - někdo hledá dobře placený job, jiný zase kolektiv nebo pocit, že je prospěšný. Důležité je najít takovou práci, ve které budete spokojení.

Výhody Erasmu+ pro budoucí kariéru shrnuje účastnice Darina Šulcová: "Snad na každém pohovoru se mě zeptali na Erasmus. Zajímali se o mé jazykové a komunikační dovednosti v angličtině, které jsem si na Erasmu samozřejmě zlepšila. Myslím si, že ocenili i to, že jsem schopná pracovat samostatně, orientovat se a adaptovat v neznámém, pro někoho možná i poněkud stresovém, prostředí." V zahraničí získáte jiný pohled na svět, poznáte odlišný přístup k řešení problémů a především navážete kontakty se zahraničními studenty. A to všechno se v profesním světě počítá!

Neziskovky

Zahraniční zkušenosti pro vás nejsou to pravé ořechové? Poohlédněte se po neziskovkách. Práce pro ně je většinou neplacená, ale zato vám bude dělat radost prospěšná a užitečná práce, která má smysl. I když svůj pracovní život nevidíte v neziskovém sektoru, může to být dobrý odrazový můstek. A navíc každá neziskovka není jen o tom, že pomáháte sociálně slabším. Existují i organizace, které chtějí zpříjemňovat život studentům a prohloubit jejich odborné znalosti. Jednou z nich je Czechitas, česká neziskovka, která holkám ulehčuje vstup do světa informačních technologií. Učí je kódovat, programovat a pracovat s daty tak, aby byly konkurenceschopné a staly se nejen novou krví, ale především talentovanou pracovnicí v oboru, kterému dominují muži.

Mladá a netradiční: Byt mám plný poprsí a varlat
Studenta
Mladá a netradiční: Byt mám plný poprsí a varlat
25. 11. 2015

Studenti medicíny se zase mohou přidat do neziskovky Loono, která upozorňuje na důležitost prevence. Proslavili se díky projektu #prsakoule, který bojuje proti rakovině, ale mají jich pod sebou daleko víc. Pokud chcete zachraňovat životy už teď a studujete zdravotnický obor, staňte se jejich školitelem. Naučíte se komunikovat s budoucími pacienty, procvičíte prezentační dovednosti a získáte nové kamarády v oboru. Podobných organizací je více, stačí jen mrknout na internet a najít si takovou, která bude vyhovovat vašim zájmům.

Veletrhy práce pro studenty

Myslíte si, že veletrhům kvůli online době odzvonilo? Ba naopak, jsou užitečnější než kdy dřív. Na internetu sice najdete informace o firmě a volná pracovní místa během chvilky, bohužel jste ale pro společnost, stejně jako většina ostatních uchazečů, jen anonymními kandidáty. Nevědí, jak vypadáte ani jakými schopnostmi doopravdy disponujete. Přečtou si váš životopis a motivační dopis, ty ale nejsou živé, nemají emoce a těžko se z nich odhadne skutečná povaha člověka. Na druhou stanu se i vy můžete přihlásit do společnosti, o které nic nevíte a až na pohovoru zjistíte, že vám jejich firemní kultura ani styl komunikace nevyhovují. Zjistíte, že jsou jiní, než se prezentují na internetu.

Jací lidé se za love brandem skrývají, se dá odhalit na pracovních veletrzích. Během pár hodin se seznámíte s desítkami firem, okouknete, jak se prezentují, a vytvoříte si první dojem. Navíc si můžete popovídat o tom, jak probíhá výběrové řízení, jak vypadá běžný pracovní den na pozici, která se vám líbí, i jaké předpoklady byste měli mít, abyste ji získali. Na osobním kontaktu je kouzelné to, že získáte odpovědi, které na internetu nenajdete. Často se třeba neuvádí informace o nástupní mzdě, ale na veletrhu toto téma můžete nakousnout. Pravděpodobně nezískáte přesné číslo, protože odměna se často odvíjí od vašich profesních zkušeností a dalších faktorů, pro hrubou představu ale údaje postačí.

Pracovním eventem pro studenty, který je organizovaný na různých vysokých školách po České republice je iKariéra. V dubnu se bude konat hned ve třech městech a to v Brně (2. dubna), Zlíně (3. dubna) a Praze (9. a 10. dubna). Vlastní veletrhy si připravují i jednotlivé univerzity nebo fakulty. VŠE v Praze pořádala 12.-14. března veletrh Šance, který se zaměřuje na pracovní nabídky v ekonomických oborech. Tři největší brněnské univerzity zase každoročně organizují společný Veletrh pracovních příležitostí JobChallenge, kde lze najít práci nebo stáž v nejrůznějších oborech - od marketingu, informačních technologií, strojírenství až po stavebnictví.

Foto: Unsplash.com

Dny otevřených dveří a akce firem

Máte vytipované firmy, ale nejste si jistí, jestli to mezi vámi bude klapat? Navštivte dny otevřených dveří! Už nejsou jen o rychlém provedení firmou a monotónním výkladu asistentky, ba naopak jsou plné zajímavých informací. Společnosti se chtějí ukázat v tom nejlepším světle. Leccos si vyzkoušíte, ohmatáte, zúčastníte se workshopů nebo soutěží, pokecáte s budoucími kolegy a proberete všechny odborné otázky, které vás zajímají.

pohovor
work
Zazáři na kariérním veletrhu a najdi svůj dream job
27. 2. 2018
3 minuty k vysněné kariéře

Své brány otevírá 17. dubna softwarová společnost Red Hat v Brně. Zajímavý event připravuje společnost KPMG. Jde o daňový workshop, který proběhne 22. května v Praze. Bude však doplněný o zákulisní informace o výběrovém řízení a tipy, jak se na něj připravit. Nakonec také zjistíte, jaké máte možnosti uplatnění jako studenti v dané firmě. Podobné akce a dny otevřených dveří pořádají i společnosti Kiwi.com, Honeywell, ŠKODA AUTO, ABB Group a mnoho dalších. Stačí jen sledovat jejich weby nebo sociální sítě.

Soutěže

Rádi byste na sebe upozornili a třeba si i odnesli slušnou výhru? Hledejte soutěže ve v oboru. Pokud se zajímáte o big data, backend a mobilní aplikace vyhlížejte přihlašování do soutěže UnIT, která se bude konat 16. dubna na ČVUT. Přihlásit se mohou studenti jakékoliv vysoké školy nezávisle na ročníku. Pokud rozjíždíte vlastní projekt, zkuste štěstí v soutěži Nastartujte.se. V loňském roce si vítězka odnesla 300 000 Kč. Nenechte si proklouznout mezi prsty letošní ročník, který startuje v květnu. Zajímavou soutěží v oblasti marketingu je TOP STUDENT, kde navrhujete řešení k reálným problémům z praxe. Své návrhy poté odůvodní před odbornou komisí. Ta se skládá ze zástupců firem, které vytvářely zadání na základě problémů, které řeší. Tato celostátní soutěž se každoročně koná v dubnu na PEF MENDELU.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější