Pomoc, už mi bylo 26!

Pomoc, už mi bylo 26! Co dělat po téhle magické hranici

Studentský život spousty z nás nekončí stanovenou věkovou hranicí, ale někdy se o pár měsíců či let protáhne. Co je v takovém případě potřeba řešit?

Pojištění, základ státu

Pojistné na zdravotní výdaje se týká každého občana našeho státu. Do 26. roku to nemusíte řešit, stát vás totiž považuje za takzvané nezaopatřené dítě, a dokud studujete, platí za vás. Pak se o něj ale musíte starat sami. Za zaměstnance platí odvody jejich zaměstnavatel, podnikatelé (OSVČ) platí měsíční zálohy ve výši stanovené pojišťovnou. Můžete být i evidovaní jako příjemci rodičovského příspěvku.Pak se o vás opět postará stát. Jakou to má ale podmínku, to si asi domyslíte…

Pokud se vás netýká ani jedna možnosti, a přitom stále studujete, nezbývá než sáhnout do své (pravděpodobně celkem prázdné) studentské kapsy a zaplatit si pojištění sami. Spadáte totiž do škatulky OBZP, tedy osob bez zdanitelných příjmů. Tohle je dobré nepodceňovat, protože, aniž byste s tím mohli něco udělat, pojišťovna vás po smutných 26. narozeninách začne takhle evidovat automaticky. Což znamená, že když nezačnete hned platit, dluhy a penále na sebe nenechají dlouho čekat.

dívka, studentka
work
#komentář: Zůstat po škole doma v Česku je taky cesta
24. 10. 2020
2 minuty o poststudentském životě

Sociální pojištění oproti tomu moc řešit nemusíte. Opět se o něj postará zaměstnavatel, nebo pokud jste OSVČ, vy sami skrze měsíční zálohy. Ale myslet na důchod se vyplatí i při studiu. A pokud si hned po ukončení studia nenajdete práci, máte nárok na podporu v nezaměstnanosti jen v případě, že jste alespoň 12 měsíců z posledních dvou let sociální pojištění platili - ať už v rámci práce, nebo dobrovolně. Takže pokud se reálně obáváte, že o práci jen tak nezavadíte, možná to sociální pojištění už během studia není tak absurdní nápad, jak se může na první pohled zdát.

Daňové výhody a dávky? Bejvávalo

Pokud během vysokoškolského studia pracujete, určitě se vyplatí zaměstnavateli donést potvrzení o studiu. Díky tomu máte docela slušnou slevu na dani z příjmu. Od 26 let se už ovšem daň z příjmu v plné míře týká i vás.

studentka
work
Cíl splněn - jsem absolvent. Ale co dál?
17. 6. 2019
2 minuty o budoucnosti

Po šestadvacítce ztrácíte nárok i na další výhody a dávky. To se týká třeba daňové slevy na dítě, již mohou pobírat vaši rodiče, pokud studujete prezenčně a bydlíte s nimi v jedné domácnosti. Nebo sirotčího důchodu, pokud jste o jednoho z rodičů přišli. To všechno končí. Pokud ale budete potřebovat peníze a náklady na život se vám výrazně zvýší, můžete požádat o dávky hmotné nouze. Anebo ještě lépe - neřešte stát a pokuste se situaci vyřešit s vaší školou, třeba prostřednictvím stipendií.

Se slevami máte utrum

Tady asi není moc co vysvětlovat. O řadu výhod, od zlevněného jízdného v hromadné dopravě až po různé vstupy do kina a na kulturní vyžití, prostě přijdete. A to přestože vám zůstane status studenta. Nyní bude ale pouze formální, protože doba zábavy a levného života skončila. Jedinou možností, jak hrůzu tohohle čísla zmírnit, je přihlásit se na denní doktorské studium. Pro budoucí doktory má stát pochopení a o dva roky jim stát študácké roky prodlužuje.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější