Studentská formule vs. elektromobil. Hádejte, kdo vyhrál!

Studentská formule vs. elektromobil. Hádejte, kdo vyhrál!

Na přístupové rovince, kudy během školního roku přicházejí či přijíždějí studenti k jednotlivým fakultám, si včera 14. července změřil síly elektromobil VW eUP! a školní formule SPIKELET.

Podle očekávání zvítězil v rychlostním testu a především ve zrychlení studentský monopost vybavený motorem Honda CB 600 F o objemu 600 cm3 s výkonem 72 kW. „Formule dokáže zrychlit z nuly na sto kilometrů za něco málo přes 4 sekundy,“ pochlubil se Jan Sekerák, vedoucí týmu CULS Prague Formula Racing. Ovšem i nejmenší auto z dílen německého koncernu VW eUP!, s výkonem 60 kW, se má čím pochlubit. A nejen proto, že první desítky metrů bylo formuli důstojným soupeřem. „Průměrná cena kilometru v městském provozu je 40 haléřů,“ potvrdil Ing. Vladimír Zdražil, tajemník Fakulty životního prostředí ČZU, která vůz testuje. „Na jedno nabití za přibližně padesát korun ujede vůz až 160 kilometrů.“

Elektromobil eUP! získala k testovacím jízdám Fakulta životního prostředí od Porsche Česká republika s.r.o. Od druhého červencového týdne studenti a zaměstnanci zkoušejí jeho parametry jak na trasách v Praze a okolí, limitovaných jedním nabitím, tak i na delším výjezdu do výzkumných lokalit. Akademické uživatele zajímá nejen dojezd a doba nabíjení, ale například i to, jestli se tiché a bezemisní elektrické vozidlo hodí k pohybu v přírodě a výzkumu zvířat.

„Elektromobily jsou alternativou spalovacích motorů, zvyšující energetickou nezávislost země. Jsou dnes řešením především pro nízkoemisní zóny měst nebo naopak pro nerušený pohyb tichou krajinou. Těší nás příležitost se osobně seznámit s provozem i environmentálními dopady elektromobilismu,“ uvedl děkan Fakulty životního prostředí prof. Ing. Petr Sklenička, CSc.

Na elektromobil se těší také skupina univerzitních bikerů, kteří s elektromobilem změří své síly na pražských ulicích v běžném denním provozu. Další výzvou pro cyklisty bude závod na delší vzdálenost mimo Prahu, kde bude elektromobil donucen k přestávce na dobití baterií.

Dokument z akce bude představen v říjnu na mezinárodní přehlídce dokumentárních snímků Life Sciences Film Festival 2014.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější