Jak si studenti postavili formuli

Jak si studenti postavili formuli

„Vžum!!! Eeeennn, eennnn, íííí!“ Snad každý (holky nevyjímaje!) někdy v životě pobíhal po zahradě a hrál si na závodníky Formule 1. Do zatáčky jsme šli pod plným plynem, až nám kola kvílela, kroutili jsme imaginárním volantem, vytáčeli motory na rovinkách. Jako děti jsme snily, prohánět se na okruhu.

Pro někoho se dětské sny staly skutečností – a nemyslíme tím jenom pány Alonza nebo Hamiltona. Na mysli máme 900 studentů z celého světa, kteří letos na začátku srpna zavítají na mostecký Polygon.

Už počtvrté se tu totiž bude odehrávat závod Formula Student Czech, soutěž mezi studentskými týmy konstruktérů formulí. Akce se rok od roku zvětšuje, co do počtu startujících týmů, je totiž čím dál tím víc oblíbená a získává na větší a větší prestiži. Mimochodem, o oblíbenosti svědčí třeba to, že se startovní listina zaplnila v čase 3 minuty a 12 sekund od spuštění přihlašování. „O účast v soutěži, která se koná v České republice je stále větší zájem,“ říká generální manager soutěže Michal Vašíček a dodává: „důvodů je hned několik – umístění ve středu Evropy, tedy dobrá dostupnost, nově také zařazení naší soutěže do světového hodnocení a také dobré zkušenosti s podmínkami v Mostě. Každý rok proto postupně navyšujeme kapacitu závodu. Naším cílem je vytvářet příležitost získávat cenné zkušenosti pro co největší počet studentů.

Podívejte se na video z průjezdu trati:

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Na okruhu se letos představí 42 týmů, tři z České republiky, do budoucna organizátoři slibují kapacity ještě rozšířit. Nejpočetnější výpravu vyslalo Německo, odkud přijede 11 týmů. Dále se představí studenti třeba z Indie, Izraele, Řecka nebo Portugalska.

Super doprovodný program

V závodě studenty vytvořených formulí nejde jen o rychlost – hodnocen je i průběh vývoje vozu, technologická úroveň nebo i marketing a fungování týmu. Studenti opravdu vše tvořili sami, problémy mohli jen konzultovat. Třešničkou na dortu je pak krásná odměna vítězovi soutěže ve výši 1100 eur.

O zajímavý doprovodný program se již tradičně postará jeden z partnerů této akce, ŠKODA AUTO. Kromě toho, že zde uvidíte nový učňovský vůz ATERO (jediný kus na světě) nebo rally speciál Fabia Combi R5 a máte možnost zúčastnit se zajímavých přednášek, můžete zde také zahájit svoji kariéru. Škodovka se totiž touto cestou ráda seznámí s mladými, talentovanými lidmi, kteří mají zájem o super práci v perspektivním oboru. Mimo jiné se to již podařilo několika účastníkům minulých závodů.

Formula Student Czech bude probíhat od 3. do 6. srpna, areál je ale otevřen pro veřejnost 5. a 6.8. Vstup je jako vždy zdarma.

Takže neváhejte a přijeďte! Další info najdete na FSCzech.cz.

Text: Nela Vejvodová

Foto: fsczech.cz

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější