Velký, jedinečný a pravdivý test lahvových vín do 70 Kč!

Velký, jedinečný a pravdivý test lahvových vín do 70 Kč!

Práce žurnalistova občas přináší opravdu příjemné okamžiky. Jedním z nich byl i požadavek na degustaci deseti vín ve studentské cenové relaci (rozuměj do 70 Kč, movitým studentům se tímto omlouvám). Veskrze lahodný úkol! Ovšem přináší řadu specifik. Předně si ochutnavač musí dávat opravdu pozor, aby se mu situace nevymkla z rukou. Možná proto byl osloven tak spolehlivý a skromný člověk, jako jsem já (dále jen pan V.).

K degustacím jsem přizval svého dlouholetého kamaráda a absolutního vinného analfabeta Radka (na jeho žádost mu budu říkat pouze pan R.), nominoval jsem sebe, přestože též nejsem převelkým znalcem (o to raději však víno piju, celý život se člověk učí) a jako příjemné zátiší dvě kamarádky. Ty se zúčastnily zejména z toho důvodu, abychom si s panem R. zachovali důstojnost a nepili vína po lahvích, nýbrž po doušcích. Jako kulisu jsme si ještě pustili jistý český film se sympatickou Terezou Voříškovou z prostředí vskutku blízkého našemu úkolu a mohli začít.

K hodnocení vín využit následující žebříček:

PS pitelné samostatně

PS- pitelné samostatně s obtížemi

PS-- pitelné samostatně ve chvílích nejvyšší nouze

CN+ cola nutná, s ní ucházející

CN cola nutná

KV kanál volá

Tokaji Hárslevelu, Maďarsko 63,90 Kč

V.: Zpočátku jsme se chtěli naladit očekávanou kvalitou. Tokajské v baňaté lahvi mě provázelo celou vodu, neváhal jsem. Sladké, příjemná vůně, na jazyku lehce přetrvává natrpklá chuť, ale není na škodu. Tímto vínem byl test započat i z toho důvodu, že kolega R. jinou značku vína ze zásady nepije.

R.: Má pravdu ten chlapec. Víno je dobré, sladká já můžu. Doporučuji.

Resumé: PS (nejlepší známka hned zpočátku?)

Foto: Studenta

Ryzlink Vlašský 2007 vinařství Bzenec 67,90 Kč

V.: Velice nepoddajný korek! Toto víno rozhodně nekupovat ve chvílích, kdy máte již připito. Korek láká k uražení hrdla. Po nalití a přičichnutí se rozvinula překrásná ovocná vůně, chuť ovšem byla méně výrazná. Trochu vadil korek ve sklenici. Po chvíli bylo degustujícími zjištěno, že (na rozdíl od počátku testu) korkem nejde láhev zašpuntovat ani hrubou silou.

R.: Nemohl bych dál pít to tokajské?

Resumé: PS- (ten korek!)

Foto: Studenta

Veltlínské zelené, Tájbor, Maďarsko 64,90 Kč

V.: Po přičichnutí se mi chtělo dát vínu přívlastek „pomsta z Maďarska.“ Ta „vůně“ mě vyloženě zarazila. Podobnou totiž znám například od ústecké Spolchemie v devadesátých letech, tedy v dobách své největší slávy. Těžký technický až chemický zápach ovšem zcela rozbila lahodná chuť na jazyku, která mě dostala tak trochu do rauše. O to větší bylo překvapení, když se po polknutí opět ozvala hutná chemie. Tak nějak nevím. Nejlépe přes jazyk rovnou a rychle polykat.

R.: Já nevím, já v tom žádnou chemii necejtím.

V.: Protože v tom máš zas kolu.

R.: Pravda...

Resumé: PS-- (chemie připomněla domovinu...)

Foto: Studenta

Tramín červený, Znovín Znojmo 49,90 Kč

V.: Vůně je vyloženě příjemná, ovocná. Na jazyku zřejmě až příliš kyselé, s přibývajícím množstvím je ale víno lepší a lepší, šlo by... Chuť je každopádně výrazná, kvituji dobrý poměr cena/výkon.

R.: No relativně se to dá, proč ne. A s tou kolou je to i dobrý.

Resumé: PS- (no když to zvládne vypít R., zvládne to každý)

Foto: Studenta

Müller Thurgau, Moravské vin. závody Bzenec 42,90 Kč

V.: Klasická levnocenná vůně, technická chuť, kterou zajímavě doplňují mrzké účinky. Je to snad ředěné vodou? Takže žlutá karta do Bzence.

R.: Já do toho instaloval kolu, ale víno se v ní zcela ztratilo. No tak k čemu to pak kupovat? Vinea je levnější.

Resumé: CN (ale nemyslete si, že si pak něco užijete)

Foto: Studenta

Zweigeltrebe Rosé, Rakvice 69,90 Kč

V.: Zklamání testu. Růžová mám rád, jsou taková příjemně lehká, tohle ovšem bylo poměrně prapodivně nakyslé, bez výraznější vůně, inu, dobrého pomálu.

R.: To nezachrání ani kola. Fuj.

Resumé: KV (největší cenu měla lahev)

Foto: Studenta

Zweigeltrebe 2007, víno Blatel 69,90 Kč

V.: Příjemné překvapení testu. Výrazná chuť, po skončení degustací jednotlivých vín se stalo miláčkem ochutnávajících. Dostává plus za nejrychleji vypitou láhev z červených vín.

R.: I já jsem spokojen. Sklenku jsem nejen nemusel vylévat, ale ani kolu nebylo třeba doplnit. Opodál sedící slečny se po vypití lahve zdály ještě daleko sympatičtějšími.

Resumé: PS (protože slečny se po vypití skutečně zdály krásnějšími...)

Foto: Studenta

Původní Sklepmistr 59,90 Kč

V.: Stará dobrá klasika mezi studentskými víny. Hedle Hradní svíce opravdový pojem. Na první pohled zaujme neurčitelný původ. Stopy vedou kamsi do Nuslí, což mnoho důvěry nevzbudí. Osobně si to představuji tak, že šílený alchymista kdesi u pary Nuselského mostu ve sklepeních tajně mícha všeljaké tajné jedy... Tomu by odpovídal i název.

R.: Zajímavá je i etiketa. Postarší muž a etiketa mrzké kvality...

Resumé: CN+ (ale jen díky tradici!)

Foto: Studenta

Cabernet Moravia, Templářské 69,90 Kč

V.: Druhé nejlepší červené víno, těšil jsem se na něj jako kráva na napajedlo. Ovšem zůstalo chuťově za Zweigeltrebe.

R.: Já byl spokojen úplně, etiketa byla nejhezčí a nemusel jsem doplňovat první sklenici kolu.

Resumé: PS- (nejlepší červené to prostě nebylo, pardon kucí templářský)

Foto: Studenta

Celkově se test vín zdál zpočátku jako decentní fiasko, vína nebyla zcela dle očekávání, překvapivě však s přibývajícími vzorky stoupala chuť k dalším a dalším degustacím. Tedy, pijte, ale pijte s citem, a pokud budete degustovat deset lahví vína ve čtyřech lidech, pokuste se to alespoň lehce rozplánovat.

Vít Čepický

foto: Jana Schrammová

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější