youtube intro

9 výukových kanálů na YouTube, které vám pomohou s učením

U učebnic usínáte a místo pochopení principů se látku biflujete? Vyzkoušejte některý z následujících 9 výukových kanálů na YouTube a uvidíte, že vám učení do hlavy poleze snáz. Možnosti vzdělávání jsou díky internetu téměř neomezené. Využijte toho!

Crash Course

Crash Course je obrovský kanál, který pokrývá 22 oborů, od historie přes biologii až po ekonomii. Název odkazuje na intenzivní rychlokurz, a proto vás každým tématem protáhnou hezky od začátku, přehledně a do potřebné hloubky. Komentář doprovází obrázky a krátké animace, moderátor hází chytré vtípky, prostě mnohem příjemnější volba než nudná učebnice.

Micro-Biology: Crash Course History of Science #24

Khan Academy

Cílem Khanovy školy je poskytnout bezplatné vzdělání všem lidem na světě, bez ohledu na jejich aktuální místo pobytu. Zahrnuje široké spektrum témat a oborů, na své si přijdete, ať už hledáte něco o antibioticích nebo gravitaci. Videa jsou zpracovaná jednoduše, ale efektivně.

A pokud neholdujete angličtině, jásejte - existuje totiž i česká verze. Sice není přeložené všechno, ale obsah se stále rozrůstá. A přispět můžete i vy!

Importance of water for life

Geography Now!

Že hlavní město Makedonie je Skopje, to ví snad každý. Ale proč se Makedonie vlastně nejmenuje Makedonie, ale FYROM a proč je trnem v oku Řeků, to už bývá větší oříšek. A od toho je tu Geography Now!, která všechno přehledně shrnuje a vysvětluje. Význam barev a symbolů na vlajkách, vztahy mezi obyvatelstvem, paktování se sousedy, historické události, národní jídlo… V pár minutách zjistíte všechno.

Geografie teď! Česká republika (Česko)

Minutephysics

Trápí vás fyzika a chtěli byste porozumět jejím základům? Pak jste na správné adrese. Krátká kreslená videa vás hravě provedou základy fyziky a navrch nabízí komplexnější fyzikální témata a zajímavé tipy do života. Třeba to, jak přečíst nápisy, i když si doma zapomenete brýle.

Heslem kanálu je: "Pokud to neumíš jednoduše vysvětlit, tak tomu dostatečně nerozumíš." Myslíme, že to mluví za všechno.

The Twins Paradox Hands-On Explanation

Otevřená věda

Do teď to byla samá angličtina, a tak je načase představit povedený český kanál od Akademie věd a její projekt "NEZKreslená věda". Každé video se věnuje tématu z různých oborů, jednou je to medicína, podruhé fyzika a potřetí biologie, to všechno perfektně ilustrované a vysvětlené.

Jo a videa namluvil Pavel Liška!

Algoritmy – NEZkreslená věda IV

Osmosis

Máme tu nějaké mediky? Jestli ano, tak zbystřete! Kanál Osmosis je pro vás totiž hotový ráj. Jednoduché ilustrace, odborný komentář a přesný popis nemoci od etiologie přes příznaky až po léčbu. Internu profrčíte rychleji, než při randeti s Čéškou. Laici ale nemusí být smutní, principy nemocí z videí pochopí i oni. A od porozumění už je jenom krůček k prevenci, která je tou nejlepší formou sebelásky.

Na podobném principu funguje i kanál mladého doktora Armanda Hasudungana, který témata kreslí do přehledných plakátů. Ideální na opakování.

Schizophrenia - causes, symptoms, diagnosis, treatment & pathology

Bozeman Science

Další YouTube kanál, který kombinuje víc témat, tentokrát se zaměřením na přírodovědné obory. Fyzikální sekce už má přes 120 videí! Paul Andersen vás v krátkém čase provede tím nejdůležitějším, co o daném tématu potřebujete vědět. Bonusem je fakt, že vám zároveň ukáže, jak to všechno spolu souvisí.

Ocean Acidification

Numberphile

Jsou čísla váš život a po nocích objevujete jejich taje? Brady Haran vám rozumí, a proto už 7 let tvoří videa pro kanál Numberphile, kde se věnuje zajímavostem z matematiky, logiky a světa čísel. Kryptografie, pí, Rubikova kostka, zlatý řez, šachy nebo Grahamovo číslo - to je jen zlomek z témat, kterými se ve videích zabývá.

Číslofilové a matematičtí fajnšmekři, tohle budete milovat.

Every Number is the Sum of Three Palindromes - Numberphile

AsapSCIENCE

AsapSCIENCE, to jsou krátká videa, která vám pomocí hravých kreseb vysvětlí aktuální problémy i témata, která by vás nenapadla (jako třeba poslední video o tom, co se stane, když přestanete masturbovat). Texty písniček umíte po třech přehrání, ale školní látka vám neleze do hlavy? I tohle kluci podchytili, a tak na jejich kanálu najdete rap o buněčném dělení a písničku o periodické tabulce prvků. Pojem škola hrou u nich dostává další rozměr.

Will This Kill Your Brain Cells?

Mezi další podobné kanály, které se věnují zajímavým tématům a propojováním vědy s běžným životem, patří TED-Ed, Veritasium, SciShow, The Infographics Show nebo Kurzgesagt. Za zmínku určitě stojí i slovenský kanál Dejepis Inak.

Máte své oblíbené výukové kanály, které tu chybí? Podělte se o ně s námi :).

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější