Nejlepší práce pro studenty?

Kdo je nejoblíbenějším zaměstnavatelem studentů? O peníze tu nejde!

Kdo je nejoblíbenějším zaměstnavatelem podle studentů? A podle čeho si své budoucí šéfy vybírají? Možná si myslíte, že hlavním kritériem jsou peníze. Ale to se mýlíte! Do studie Top Zaměstnavatelé 2019 se zapojilo 11 577 studentů českých vysokých škol, kteří nominovali nejlepší šéfy. Ale nejen to. Odpovídali i na otázky ohledně nástupní mzdy, ideálního pracovního prostředí nebo míst, na kterých se poohlížejí po práci. A tady jsou výsledky.

Nejlepší zaměstnavatele studenti volili ve 12 různých oborech. Jasnou volbou, tedy naprostým vítězem, se stala společnost ŠKODA AUTO. Technicky zaměření studenti by průřezově napříč obory nejraději pracovali ve Skupině ČEZ. "Jsme velice rádi, že nás studenti stále vnímají jako atraktivního zaměstnavatele. I díky tomuto hodnocení si uvědomujeme náš závazek vůči nim, nabízíme řadu programů, které mohou absolvovat již během studia, a pracovních příležitostí pro čerstvé absolventy," říká ředitel útvaru personalistiky Skupiny ČEZ Josef Lejček. Jedničkou pro ekonomy je společnost KPMG, právníci svou přízeň věnovali advokátní kanceláři Havel & Partners. Lékaři a farmaceuti vybrali společnost Zentiva.

Foto: Studenta

Nástupní mzdu 45 000 Kč by žádalo pět procent odvážlivců

Jakou nástupní měsíční mzdu by budoucí absolventi očekávali ve svém zaměstnání na plný úvazek? Nejčastěji od 25 do 30 tisíc korun hrubého. Druhou nejčastější odpovědí byla částka 30 až 35 tisíc korun. A vzhledem k tomu, že průměrná hrubá měsíční mzda všech pracujících za letošní první čtvrtletí je podle Českého statistického úřadu 32 466 Kč, jde o velmi reálné požadavky. Plat vyšší než 45 tisíc korun by žádalo jen 5,5 procent odvážlivců, což je o dvě procenta více než těch, kteří by se spokojili s méně než 20 tisíci. Tyto průměrné hodnoty je však potřeba brát s rezervou, protože v každém oboru a na každé pozici se odměny liší. Pokud vás zajímá, jak si vyjednat optimální mzdu, mrkněte na tento článek.

Společenská odpovědnost je důležitější než peníze

Při výběru svého budoucího šéfa vysokoškoláci zohledňují několik kritérií. Tím nejdůležitějším je přátelské pracovní prostředí. Možná je to tím, že lidé na začátku kariéry preferují spíše milé přijetí, klidné a třeba i opakované vysvětlení pracovního postupu nebo chápavý přístup k jejich pochybení. Druhou příčku obsadilo placené firemní vzdělávání, což je velmi pozitivní zjištění. Informace ze školy a nového pracoviště zkrátka nestačí a v Česku převládá touha k dalšímu nasávání znalostí. Studenty také zajímá promyšlená společenská odpovědnost firem, a tak při výběru zohledňují CSR aktivity. Teprve až na čtvrtém, bramborovém místě, skončilo finanční ohodnocení.

Požadavky při pohovoru
work
Pozor, nepřestřelte své požadavky. Jak žádat o práci a nechtít nesplnitelné?
29. 7. 2019
4 HRové minutky

Pracovní zkušenosti při škole a kde je hledat

Ekonomika je právě v takové fázi, že práci najde opravdu každý, kdo je ochotný pracovat. Samozřejmě na jaké pozici a za jaký plat, to je zase jiná otázka. Není tak překvapením, že praxi v rámci svého oboru má 61,3 procent studentů. Pokud bychom se zaměřili na zkušenosti mimo obor, tak ta je překvapivě nižší, pouze 57,7 procent. Obě statistiky dokazují, že většina studentů se snaží nasbírat co nejvíce pracovních zkušeností.

Kde nejčastěji hledají práci? Ptají se především kamarádů a spolužáků. To znamená, že nejvíce dají na osobní doporučení. Taky využívají pracovní portály a webové stránky firem. Do vyhledávání jsou zapojené i sociální sítě. Ačkoliv je na profesní záležitosti určený LinkedIn, studenti stále preferují Facebook. Online zdroje jsou zkrátka oblíbené. Proto vás možná zaskočí, že oproti roku 2014 se ztrojnásobil počet hledání nabídek ve studentských časopisech. Takže tištěné zdroje (alespoň ty studentské) neumírají!

stůl, pracovní plocha
work
9 tipů, jak na svůdný životopis bez brigády nebo odborné praxe
8. 7. 2019
4 minuty prázdninových tipů

Odstartuje podnikatelská éra?

Být vlastním šéfem, naordinovat si dovolenou kdykoliv je libo a dělat si věci po svém. To jsou výhody podnikání. Vody samostatné výdělečné činnosti prozkoumalo téměř 12 procent dotázaných, ale do budoucna je pro tento zdroj příjmů rozhodnuto pouze 9 procent. Dalších téměř 70 procent upřednostňuje zaměstnanecký poměr, který zase nabízí stabilní příjmy a méně stresu s hledáním zakázek. Ostatní z dotazovaných si zatím dopřávají čas na rozmyšlenou.

Tvůrčí přístup vs. stereotyp

Preference vysokoškoláků jsou jasné. Místo prostředí s častými změnami raději volí stabilitu. Soutěživé prostředí je pro ně nezajímavé, 90 procent je rozhodně pro přátelskou atmosféru. V budoucím zaměstnání by také chtěli rovnováhu práce a volného času a také získávat zkušenosti z praxe namísto teoretických znalostí. Co se týká odpovědnosti v týmu, tak ta není jednoznačná, 52 procent by chtělo vést tým a odpovídat za jeho činnost, menšina by raději sdílela odpovědnost s kolektivem. Uplatňovat známé postupy není v módě. Přes 70 procent dotázaných se přiklání k tvůrčímu přístupu.

Foto: Studenta

Odráží průzkum vaše hodnoty a přesvědčení? I vy můžete mít vliv na výsledky! Stačí se příští rok zapojit do ankety Top Zaměstnavatel a podělit se o názor.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější