stůl, pracovní plocha

9 tipů, jak na svůdný životopis bez brigády nebo odborné praxe

Chcete přes prázdniny pohnout se svým životopisem a udělat ho atraktivní pro budoucího zaměstnavatele? Obáváte se, že to bude oříšek, protože jste nestihli sehnat prázdninovou brigádu? Nebo ji máte, ale není odborná? To vůbec nevadí! Vyšperkovat CVčko jde i bez toho!

Životopis není jenom o pracovních zkušenostech. Své místo tam mají i položky týkající se školních projektů, zahraničních zkušeností, zálib, certifikátů, ocenění a absolvovaných kurzů. Během prázdnin máte spoustu času na to, abyste tyto položky vyplnili na maximum. A tady máte pár tipů, jak na to.

1) Získejte certifikáty a ocenění

Certifikáty a ocenění přitahují pozornost personalistů. Nemusíte však investovat peníze do placených kurzů, na internetu jich najdete plno zdarma a navíc s vysokým kreditem. Přesně takové nabízí Google - pro začátečníky v marketingu nebo podnikání je vhodná Digitální Garáž, po jejímž úspěšném absolvování získáte certifikát. Podobně tomu je i u Google Analytics a Google AdWords, které se marketingu věnují do hloubky.

audit, práce
poweredbyexperts
Kurzy on-line: Kariérní náskok, který je zadarmo
11. 3. 2019
3 minuty kariérních tipů

Prestižní vzdělávání nabízí platforma EdX. Původně to byly interaktivní kurzy z dílny Harvardu a MIT, teď už do něj přispívají i další univerzity, např. Boston, Princeton a další. Nabídka je opravdu široká, vybírat jde z oblastí práva, programování, designu, historie, ekonomie, statistiky, fyziky a podobně. Studovat lze zdarma, platíte pouze, pokud chcete certifikát nebo máte zájem o XSeries. Českou vzdělávací platformou je Seduo, kde najdete i volně dostupné kurzy s certifikáty, např. Finanční a investiční gramotnost, Projektové řízení krok za krokem nebo Společenská odpovědnost a etika v podnikání.

2) Vyjeďte do zahraničí a získejte kontakty

Pokud se vám nedaří najít letní brigádu v Česku, zkuste to v jiné zemi. V případě, že máte rodinu nebo kamarády v zahraničí, zeptejte se, jestli můžete přijet. Je sice pravděpodobné, že tam nenajdete kvalifikovanou práci a spíše skončíte u sběru ovoce nebo umývání nádobí. Na druhou stranu si procvičíte cizí jazyk a zaměstnavatelům ukážete, že jste samostatní. Vždycky vypadá v životopisu lépe brigáda v Anglii než v Česku - a to i v případě, že jde o neodbornou práci. Zahraniční zkušenosti zkrátka přitahují pozornost a mají pro personalisty určitý význam. Volný čas můžete využít k získávání kontaktů, které se vám jednou budou hodit i poznávání jiné kultury.

dobrovolnictví
work
Na rok dobrovolníkem. Pro zahraniční zkušenosti nemusíte jen na univerzitu
8. 1. 2019
3 minuty zahraničních zkušeností

3) Vzpomeňte si na školní projekty a dobrovolnické činnosti

Často opomíjené jsou školní projekty a dobrovolnické činnosti. Tyto aktivity se hodí v životopisu uvést, protože na nich můžete demonstrovat své zkušenosti a osvojené pracovní návyky. U školních projektů uveďte, čeho se týkaly, jak zněl zadaný problém a jak jste ho vyřešili. Popište svou pozici v týmu, jestli jste byli vedoucí, za kterou část jste nesli odpovědnost a také kolik bodů projekt získal. Na pohovoru se pak můžete rozpovídat o tom, co vám to přineslo, např. že jste zlepšili komunikační schopnosti, podpořili svou týmovost, procvičili asertivitu nebo organizační dovednosti. To samé platí i u dobrovolnických činností.

4) Přihlaste se do soutěží

Poslední dobou se roztrhl pytel se soutěžemi. Pořádají je vysoké školy, města, nadace, ale také samotné firmy. Přes školní rok se většinou setkáte s těmi odbornými, zaměřenými na programování, management nebo vědeckou činnost. V období prázdnin jsou spíše z uměleckého soudku.

studium
work
Dream job není jen o štěstí. Mějte navrch díky studentským zkušenostem
27. 3. 2019
4 minuty o studijních možnostech

Pro budoucí copywritery, spisovatele nebo kreativce je vhodná literární soutěž Máchovou stopou 2019. Letošní téma 800 let - tam i zpět podněcuje k zamyšlení, jaké bylo město Litoměřice před osmi sty lety nebo jaké bude za stejnou dobu. Kreativitě se meze nekladou, text je potřeba odevzdat až na začátku září, takže je hodně času na vymýšlení nejrůznějších scénářů.

Do 8. srpna se sbírají nominace do soutěže Příběhy nadšení - příběhy míst od Hnutí Brontosaurus. Soutěžit může úplně každý a stačí poslat příběh místa, o který se starají dobrovolníci (nemusíte být součástí dobrovolníků). Porota pak vybere dvanáct nejsilnějších příběhů a na jejich základě uspořádá výstavu. Zasloužit se o extra propagaci určitého místa zní v životopisu dobře, ne?

5) Založte vlastní web nebo to rozbalte na Instagramu

Zajímáte se ve volném čase o určitou oblast? Myslíte si, že máte ostatním co říct? Tak si založte vlastní web a sdílejte své znalosti, dojmy a tipy. Rozbalte to v oblasti cestovatelských blogů, fitness nebo buďte skvělým rádcem ve světě výstav a veletrhů. Zaměstnavatelé ocení znalosti webového rozhraní, tvůrčího psaní nebo schopnosti upoutat pozornost a vybudovat si vlastní publikum. Založit web jde zdarma na redakčním systému Wordpress, který se využívá i v komerční oblasti. Jestli oplýváte spíše fotografickým talentem, založte si Instagram a věnujte se jednomu tématu dlouhodobě. I to vám přinese plusové body, zvláště pokud se zajímáte o oblast marketingu.

Foto: Unsplash.com

6) Naučte se pracovat s programy

Canva, Photopea, Gretl, AutoCAD… V zaměstnání budete pracovat s různými programy. Velké plus získáte, pokud se v nich vyznáte alespoň základně. A jaké programy jsou důležité? Záleží samozřejmě obor od oboru - někdo uplatní grafické, jiný zase účetní, technické, audiovizuální. Popřemýšlejte nad tím, co je důležité právě pro vás. Pro statistiky a analytiky to bude třeba Gretl nebo Statistica. Pro technické obory AutoCAD, pro grafiky a marketéry Canva, Photopea (online nástroj podobný Photoshopu). Všechny uvedené programy lze stáhnout bezplatně nebo alespoň vyzkoušet po dobu 30 dnů. AutoCAD a Statistica by měly být studentům přístupné zdarma. Vylepšovat se po této stránce lze i ve škole, protože univerzitní počítače obsahují řadu odborných nástrojů, které jsou jinak velmi drahé.

Čína
work
Nejen z angličtiny je jazykovědec živ. Jazyky, bez kterých se v roce 2050 neobejdete
29. 5. 2019
4 minuty o jazycích

7) Zaměřte se na cizí jazyky

Zlepšujte se v jazykových dovednostech a přihlaste se na intenzivní kurzy nebo choďte na setkání s rodilými mluvčími - možná i ve vašem městě se organizují pokecy s native speakers u piva. Pokud se vám ani jedna možnost nezamlouvá, zaměřte se na pasivní angličtinu, němčinu a sledujte seriály s titulkami. Nebo se hecněte a ponořte se do studia zcela nového jazyku. Co třeba španělština, čínština, italština…?

8) Rozvíjejte koníčky

Rádi vaříte? Napište ve Wordu vlastní kuchařku a zveřejněte ji na internetu. Zajímáte se o robotiku? Kupte si součástky a sestrojte robota. Jste sportovci? Vymyslete desetidenní výzvu a jděte s ní do světa! Zkrátka dělejte, co vás baví, a přemýšlejte, jak nabité zkušenosti můžete uplatnit ve svém oboru. Skloubit se to dá téměř vždy - ptáte se, jak by třeba organizování sportovní výzvy pomohlo ajťákovi? Například by zbořilo předsudky. Výzva by dokázala, že je komunikativní, nevadí mu veřejné vystupování, umí lidi pořádně motivovat, přesvědčit a navíc má perfektně zvládnutý work-life balance (takže se po nástupu do práce nesloží).

Týden inovací 2018
poweredbyexperts
Češi jsou kreativní a umí improvizovat. Chybí nám ale odvaha rozjíždět velké věci
11. 5. 2019
5 min inovací

9) Rozjeďte podnikání

Nenašli jste job, protože žádný nebyl to pravé ořechové? Máte odlišné představy o budoucnosti a nejste si jistí, jestli existuje firma, která je dokáže naplnit? V tom případě popřemýšlejte o vlastním podnikání. Důležité je mít nápad. Pak ho ověřit v praxi - vyrazit do ulic a ptát se lidí, jestli by si takový produkt koupili nebo jestli by využili danou službu. Není nic cennějšího než zpětná vazba přímo od cílové skupiny. Navíc vám můžou sdělit, jak by jej vylepšili a posunuli o kus dál.

Potom si sedněte za počítač a vytvořte Lean Canvas. To je něco jako byznys plán, ale o dost efektivnější a bez zbytečných omáček okolo. Pomocí něj zjistíte, které oblasti byste měli více propracovat a ucelíte si představy. No, a pak se do toho dejte naplno! Hledejte sponzory, spusťte crowdfundingovou kampaň, požádejte o dotace. Kdy jindy bude lepší čas rozjet něco vlastního než teď?

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější