mladí, administrativa

Studenti a daně: Jak na ně?

Rádi byste dostali zpátky zdaněné peníze z letní brigády, ale akorát začal nový semester a vy na to prostě nemáte čas a nerozumíte tomu? Jelikož vyšel konec března na víkend, připadl nejzazší termín na odevzdání daňového přiznání až na pondělí 1. dubna, a tak máte ještě jeden den k dobru. I přesto, že je to na apríla, projdeme si, jak vše správně vyplnit a kam to odnést. Na finančním úřadě se totiž aprílovému žertíku při těch davech opozdilců nejspíš nikdo nezasměje.

Poslat seminárku minutu před půlnocí je běžný studentský zlozvyk, ten účet za telefon taky pár dní počká, ale zrovna v případě daňového přiznání to není ta správná cesta. Udělejte si raději vše včas a správně, ať vám poslední dny v březnu nezbudou oči pro pláč. Pro odložení odevzdání totiž existuje jen pár výjimek. Jednou z nich je, když za vás například podává přiznání daňový poradce (ale kdo z nás si to může dovolit, že jo), nebo máte povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem. V případě, že jsou součástí vašich zdaňovaných příjmů i příjmy zdaňované v zahraničí, podání si můžete oddálit dokonce až na konec října (o odklad ale musíte v tomto případě finanční úřad požádat).

práce
work
Základní pojmy pracovního světa: Úvazky, dohody a mzdy
30. 4. 2018
2 minuty o práci

Kam se to nosí?

Důležitým základem úspěchu je doručit správný formulář na správné místo.
Daňové přiznání se podává finančnímu úřadu v místě, kde jste trvale hlášeni k pobytu (né nutně tam, kde bydlíte!). Takže hezky z koleje domů za rodičema. Pokud máte datovou schránku, je vaší povinností odevzdat daňové přiznání tam. Můžete ho poslat také elektronicky, ale to jen v případě, že vlastníte elektronický podpis.

Vrátíte mi něco do prasátka?

Pokud jste někde brigádničili, tak za vás daňové přiznání s největší pravděpodobností vyplnil zaměstnavatel. Často navíc ani žádné daně neplatíte - máte totiž nárok na slevu.
Ale…

Daňová kalkulačka

Chcete daně vyřešit jednoduše, srozumitelně a rychle? Zkuste daňovou kalkulačku - interaktivního průvodce, který pomůže spočítat daňovou povinnost a vytvořit kompletní daňové přiznání. A to se hodí.

Pokud jste workoholik a ke škole zvládáte brigády dvě, tak růžové prohlášení na slevu na dani můžete využít jen u jednoho z nich - druhá brigáda tak bude podléhat patnáctiprocentní dani, a daňové přiznání si tak budete muset podat sami. Podobně tomu je, když vyděláváte alespoň tři tisíce u dohody o pracovní činnosti (DPČ) nebo více než deset tisíc u dohody o provedení práce (DPP), a v těchto případech pak musíte platit i pojistné.

Student jako OSVČ

Další možností vašich přivýdělků je práce na živnostenský list. V prvním roce platí trochu jiné podmínky než v těch dalších. U zdravotního pojištění nemusíte první rok platit žádné minimální zálohy, ale platíte až zálohy podle dosaženého příjmu v předešlém roce. V dalších letech pak musíte uhradit doplatek v případě, že zálohy v daném roce neodpovídaly výši vašich příjmů. U sociálního pojištění je to podobné. První rok podnikání student u vedlejší činnosti platit zálohy nemusí. Další roky ale nemusíte take nic platit, pokud vase příjmy po odpočtu výdajů nepřekročí rozhodnou částku (což za rok 2018 bylo 71 950 korun).

Absolvent
work
Absolvent a úřady: Co je potřeba zařídit po státnicích?
10. 6. 2019
2 minuty rad co po škole

V tomto případě je pak podání daňového přiznání povinné, stejně jako přehled o příjmech a výdajích v rámci zdravotního a sociálního pojištění. Tyto dokumenty se pak odevzdávají na zdravotní pojišťovnu a také na okresní správu sociálního zabezpečení. Na jejich odevzdání je pak termínem den měsíc od podání daňového přiznání. Tentokrát to připadá na 2. 5. 2019.

Že je to moc složité? Nebojte, ke každé kolonce máte vysvětlení. A všechny tyhle útrapy pak často stojí za to. Může vám to totiž mnohokrát přinést nějaké ty penízky zpátky.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější