Harry Potter upravene uvodni

Páteční bizár: Harry mizí ze školní knihovny. Prý obsahuje skutečná kouzla

Avada Kedavra, Expecto Patronum, Crucio i Lumos. Kouzelné formule, které skrze knihy o Harrym a jeho životě hrdinného kouzelníka změnily způsob dětského i dospělého boje s imaginárními duchy. V americkém Tennessee ale v Harrym spatřují jisté “skutečné” nebezpečí.

Harry jako cesta ke zlu

Knihy o Harrym Potterovi se už pěknou řádku let drží na seznamech světových bestsellerů. Mnoho z nás na Harrym vyrostlo a mnoho z nás přijalo za svou i pseodukariéru v oboru potterologie. Poněkud bizarně na nás proto může působit odstranění knih s potterovskou tématikou za školní knihovny katolické St. Edward Catholic School ve městě Nashville, USA. 

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

"Tyto knihy představují magii jako dobro i jako zlo, což ale není pravda, protože ve skutečnosti se jedná o vychytralý podvod. Kletby a kouzla zmíněná v knihách jsou totiž skutečná, člověk tak při čtení riskuje, že se zlí duchové vtělí do osoby čtoucí knihu, " píše v e-mailu zveřejněném deníkem Tennessean reverend Dan Reehil. Správkyně školy Rebecca Hammel dodala, že každý pastor má právo vybrat si do knihovny knihy, které uzná za vhodné, a je v jeho pravomoci takto činit. Nutno dodat, že ani katolická církev od dob zveřejnění bestselleru nevydala žádné oficiální prohlášení ohledně četby a případné škodlivosti Harryho Pottera.

Jenom holky
life
Páteční bizár: v polské vesnici se přestali rodit muži
30. 8. 2019
2 bizarní minutky

Náboženství proti Harrymu

S Harrym je to ale co se týče náboženství složité. V knihách sice najdeme fascinující symboliku světového řádu a neúprosný boj dobra se zlem. Ale jsou taky hodně dobrým PR pro čarodějnictví. Není tedy divu, že některé konzervativní náboženské skupiny s dětskou četbou Harryho nesouhlasí a vyjadřují se o ní s despektem a touhou po cenzuře (v USA je dokonce zdokumentováno šest případů pálení knih s Harry Potterem v hlavní roli).

A co vy? Budete nadále číst Harryho? Nebo vám taky začíná chodit zlo po zádech? 

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější