Rychloprůvodce výškou

Jaké benefity můžete od výšky požadovat, aneb rychloprůvodce (nejen) pro prváky

Cestu na studijní známe i poslepu. Jenže o dalších odděleních, která jsou připravená podat pomocnou ruku, většina z nás nemá ani tušení. Když se konečně na výšce zorientujeme a získáme přehled o všech jejích výhodách, stojíme s diplomem v ruce a děláme americký úsměv na fotografa při promocích. Co takhle využít všech výhod hned od začátku?

Nechte si už od prváku poradit se studijní strategií, získáním vysněné práce, případně využijte služby kouče nebo se svěřte psychologovi se vším, co vás trápí. Stáhněte si do počítače software za desetitisíce, požádejte o stipendia a čerpejte informace z prestižních vědeckých databází. Zkrátka využijte potenciál výšky naplno!

Právník, psycholog a další

V prváku a ve zkouškovém období vás může přepadnout panika a stres. Ulevit si od případných depresí můžete u psychologa, kterého máte zdarma k dispozici na většině univerzit. V případě, že se vám nedaří zvyknout si na vysokoškolský drive, máte rodinné problémy nebo potřebujete skloubit školu a práci, poohlédněte se po poradenském centru - třeba centrum Alfons na VUT v Brně pomáhá s trénováním mozkových činností, zlepšováním pozornosti a boji proti poruchám spánku pomocí super vychytávky v podobě přístroje EEG Biofeedback.

student uvodni
work
Do kdy platí status studenta? Pozor na zbytečné chyby
9. 10. 2019
2 záchranné minuty

Hodila by se vám rada od právníka? Svěřte se do rukou toho univerzitního. Můžete si s ním domluvit osobní schůzku, poslat e-mail nebo v případně choulostivějších témat komunikovat anonymně. Takové služby nabízí například ČVUT v Praze a Ostravská univerzita. Užitečné služby hledejte i v kariérních centrech, která pomůžou s určením správného kariérního směru, přípravou na pohovory a vypilováním sebeprezentace. Víte už teď, že chcete podnikat? Se založením start-upu a proražením s inovativními nápady pomáhá studentům Vysoké školy ekonomické v Praze xPORT Business Accelerator VŠE. 

Softwarové licence zdarma

Neumíte si představit život bez Wordu nebo Power Pointu? Většina univerzit nabízí po celou dobu studia balíček Microsoft Office pro soukromé využití zdarma. Kromě toho si můžete nainstalovat i řadu odborných programů, které se samozřejmě liší podle studovaného oboru. Ke stažení byste měli mít takový software, který potřebujete k vypracování projektů nebo závěrečné práce.

Vedle instalování do vlastního počítače najdete spoustu dalších programů v počítačových učebnách a studovnách. Naučte se s nimi pracovat, protože se to bude hodit nejen ve škole, ale taky v práci nebo případně jako další položka v životopisu. "VUT nabízí svým studentům například úložiště zdarma i po ukončení studia, aplikace Autodesku, brainstormingový software, nástroje pro řízení projektů a další," komentuje nabídku VUT v Brně tisková mluvčí Radana Koudelová. Užitečné programy Statistica, Matlab a IBM SPSS Statistics zase poskytuje Masarykova univerzita. Vyhraďte si čas a zjistěte, jaký software si můžete stáhnout i vy. 

studenta kyber party uvod
work
Chcete mít citlivá data v cajku? Pak nesmíte chybět na konferenci o kyberbezpečnosti
7. 10. 2019
2 hyperbezpečné minuty

Stipendia nejsou jen pro premianty

Každá koruna dobrá! Skvělou zprávou je, že během studia můžete dosáhnout na řadu stipendií. Třeba ubytovací stipendium je určené studentům, kteří mají trvalé bydliště v jiném okrese, než probíhá výuka. Pokud studujete prezenčně, přilepšíte si o čtyři sta až tři tisíce korun měsíčně. Finanční injekci získáte zpětně za odstudované měsíce, obvykle dvakrát ročně v lednu a červenci.

Pokud se vaše rodina nachází v tíživé sociální situaci, zažádejte si o sociální stipendium. To vám přiklepnou, pokud příjem vaší rodiny nebude vyšší než součin částky životního minima a koeficientu 1,5. Dalším oblíbeným přilepšením je stipendium prospěchové, které se liší u každé fakulty. Částka je více než motivační - a to deset až dvacet tisíc korun. Setkáte se i s podporou mobility, doktorským, mimořádným, uměleckým a tvůrčím stipendiem. 

UK vs. HC
life
Zima vs. univerzita. Smlouva UK s Home Creditem vyvolává v akademické obci emoce
14. 10. 2019
2 minuty pro přehled

Přístup k nejlepším informacím z celého světa

Vědění celého světa máte téměř na dosah ruky. Alma mater vám zpřístupňuje databáze jako Web of Science, Scopus, EBSCO a další. V nich najdete miliony vědeckých článků a tisíce časopisů z nejrůznějších oblastí. "Studenti a akademici nehradí žádné speciální poplatky, ale univerzita vynakládá na nákupy těchto vědeckých informací vysoké finanční částky," uvádí Petr Podzimek z Odboru vnějších vztahů Univerzity Karlovy, která ve spolupráci s Ústřední knihovnou UK zpřístupňuje celkem sto dvacet komerčních elektronických informačních zdrojů.

Studentům žurnalistiky a marketingu se určitě hodí přístup do databáze Anopress, která monitoruje český denní tisk a média. Z této mediální databáze a taktéž zahraniční PressReader mohou čerpat studenti Západočeské univerzity. Informace o firmách a jejich podrobné analýzy si lehce ověří všichni na ČVUT v Praze díky HelgiLibrary. Je libo znalosti z Oxfordu? Přístup k prestižním vědeckým výzkumům? Zapátrejte na webu vaší školy a nechte se překvapit.

Studentské slevy

Cenové zvýhodnění pro studenty nabízí mnoho obchodníků. Ušetřit se dá téměř na každém kroku. Jízdenkou do levnějšího světa je mezinárodní ISIC karta. S ní si v McDonald’s objednáte Velké McMenu za 99 Kč nebo si aktivujete studentský tarif za 499 Kč od Vodafonu. Milovníci Forbes si předplatí tento časopis s 15% slevou a VOGUE s 48% slevou. Radost můžete udělat i svým chytrým zařízením a za poloviční cenu jim obstarat bezpečnostní software ESET, který je ochrání od internetových neřádů. Pokud chcete obdarovat ještě někoho dalšího, zavítejte do dárkové prodejny ALBI, která slibuje 10% slevu. Zelená studentská kartička určitě okoření váš společenský život, protože zvýhodňuje vstupy na některé festivaly, do kin, divadel, muzeí, hradů a zámků. A to nejen českých, ale i zahraničních! Nakonec nesmíme zapomenout i na medializovanou 75% slevu na dopravu.

Domo není doma
life
Nuda v Japonsku #1: jak se dostat do země, do které se chceš taky podívat
14. 10. 2019
2 blogové minuty

Nejen výhody, ale i povinnosti 

Pokud nemáte trvalé bydliště v České republice, buďte na pozoru. Možná nevíte o poplatku za komunální odpad, který v některých městech musejí platit "cizinci". Třeba v Brně vám svoz odpadu začnou účtovat při pobytu delším než tři měsíce. Letos v  létě tu třeba čekalo nemilé překvapení na zahraniční studenty, kterým magistrát vyměřil poplatky až za tři nezaplacené roky. Podobně to funguje i v Ostravě - platit musíte v případě, když tady bydlíte déle než devadesát dnů. V Praze si s tím ale nelámejte hlavu. Poplatníkem je majitel nemovitosti, který částku odvádí za vás. 

Výčet univerzitní nabídky není zdaleka celý. S  Erasmem+ se můžete vydat na prestižní školy a poznávat svět. Čerpat zkušenosti a realizovat se jde ve vysokoškolských spolcích, studentských komorách nebo senátu. Pomocnou ruku studentům se specifickými studijními potřebami nabízí specializovaná střediska. A když jste nemocní, nemusíte jezdit za svým obvodním lékařem. Stačí navštívit toho univerzitního.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější