UK vs. HC

Zima vs. univerzita. Smlouva UK s Home Creditem vyvolává v akademické obci emoce

Univerzita Karlova nedávno uzavřela smlouvu o tříleté spolupráci se společností Home Credit. Tato informace se objevila na Twitteru společnosti PFF group, pod kterou Home Credit spadá a kterou vlastní nejbohatší Čech Petr Kellner. Po nátlaku veřejnosti společnost Home Credit od smlouvy odstoupila. Nyní je na akademické obci, aby se podobná situace již neopakovala.

Po nátlaku veřejnosti společnost Home Credit od smlouvy odstoupila, nyní je na akademické obci, aby se podobná situace již neopakovala. 

Největším kámenem úrazu bylo, že se nejednalo o běžný sponzoring, ale o smlouvu, která zaručuje společnosti Home Credit status hlavního partnera univerzity. "Strany prohlašují, že komplexní zapojení Partnera do aktivit Univerzity a/nebo jejích fakult převyšuje obvyklou úroveň partnerství, a z tohoto důvodu se dohodli na tom, že je Partner (a rovněž ostatní společnosti ze skupiny Home Credit) oprávněn užívat v souvislosti s prezentací svého partnerství s Univerzitou označení Hlavní Partner Univerzity Karlovy, stálo ve smlouvě.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Jako jedna z prvních se od smlouvy distancovala Filozofická fakulta ve svém prohlášení: "Udělení exkluzivního označení Hlavní Partner Univerzity Karlovy firmě Home Credit International nepokládáme za vhodné," stojí v něm. Podle fakulty tato spolupráce škodí dobrému jménu univerzity a neplánuje žádnou spolupráci se společností Home Credit.

Home Credit měl podle smlouvy každý rok poskytnout univerzitě půl milionu korun, což by po dobu tří let dělalo dohromady milion a půl. Karlova univerzita každoročně operuje s rozpočtem kolem deseti miliard korun a zisk společnosti Home Credit je skoro jedenáct miliard korun. Nabízí se tedy otázka, jestli společnost Home Credit neměla získat status hlavního partnera až příliš levně

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Další ze zavádějících bodů smlouvy byl závazek "zdržet se všeho, co by mohlo poškodit dobré jméno a pověst stran nebo co by mohlo negativně ovlivnit jejich spolupráci". Panovaly totiž obavy, aby touto ne příliš konkrétně napsanou větou nebyla ohrožena akademická svoboda.

Do celé situace se vložil i Václav Moravec, předseda Akademického senátu FSV UK: "Mohu mít pochopení, že tzv. prestižní univerzity jako je Oxfordská univerzita ve Velké Británii za peníze českých miliardářů (s kontakty na veksláky a mafiány) - a ve spolupráci s českými pseudovědeckými moralisty - staví a otevírá nové budovy, což výraznější pohoršení na sociálních sítích nevzbudí. Soudím však, že vše má mít nějakou úroveň a pravidla," píše ve vyjádření a zároveň vyzval senátory Akademického senátu FSV UK, aby se vyjádřili, zda se má svolat mimořádná schůze. Ta se nakonec schválila.

Reakci tato dohoda vyvolala i u bývalých absolventů školy: "V dané situaci nemohu nadále působit jako člen Čestné rady absolventů, a proto se členství vzdávám," napsal na svůj twitter Jiří Přibáň.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Studenti přišli také s peticí, ve které vyzývají, aby rektor Karlovy univerzity vypověděl smlouvu se společností Home Credit a aby Akademický senát UK stanovil jasná kritéria, s kým a za jakých podmínek Univerzita může navazovat komerční spolupráci, aby tím nebylo poškozováno její dobré jméno. Akademický senát UK se již celou věcí zabývá. V plánu je plénum na pátek 18.10, na kterém bude rektor Zima odpovídat na všechny dotazy z akademické obce.

Univerzita Karlova vydala ve středu na svém Facebookovém profilu krátké vyjádření k celé situaci. Snažila se v něm veřejnost ujistit, že smlouva neznamená zásah do akademické svobody. "Společnost HC se nestává hlavním partnerem univerzity ve smyslu partnera unikátního, exkluzivního nebo jediného," stojí v příspěvku.

Ondráček dizertace
life
#satira: Mlátička Ondráček zřejmě opsal dizertaci a Karlovka dělá PR dluhům
9. 10. 2019
1 minuta ticha (v hlavě)

Znovu ne

Na nátlak akademické obce společnost Home Credit nakonec od smlouvy ve čtvrtek odstoupila. Jak Akademický senát FSV, tak Akademický senát univerzity se přesto sejdou na mimořádných schůzích a budou jednat o mechanismech, které mají zabránit tomu, aby se podobná situace už neopakovala. 

Dále plánují debatovat o financování, přesněji řečeno, co je akceptovatelné a co už ne, a senát bude požadovat vysvětlení také od děkanky, která bude mít vysvětlit, jak velké měla s celou situací dočinění. V pátek pak bude mimořádné zasedání Akademického senátu UK, kde bude rektor Zima odpovídat na otázky, a ve hře je i možnost, že bude zřízena komise, která se bude zabývat budoucími partnery univerzity.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější