Studytubeři

Studytubeři: pojďte se s námi učit, protože je to lepší než gaming!

Kde brát motivaci k učení? Jak si vybrat techniku učení? Spíše podtrhávat, nebo asociovat? A co takhle pořádně dlouhý pohled na někoho, kdo se musí šprtat taky? To je totiž studytuberství, youtubový fenomén s cílem ukázat, že studium je lepší lifestyle než gaming.

Studující online hvězdy

O studytuberech se v USA a Británií hovoří už přes rok. Mezi nejprofláklejší a nejúspěšnější studytubery patří třeba Ruby Granger s 359 000 odběrateli, Unjaded Jade s 366 579 odběrateli i Jack Edwards  s "pouhými" 148 456 odběrateli a spousta dalších méně úšpěšných a sledovaných studentů a studentek. Všichni mají sen o univerzitě, případně na ní studují a chtějí ji úspěšně dokončit, šprtají na obrazovkách, co to jen jde a snaží se motivovat a navádět své generační souputníky k lepším znalostním výkonům. 

Video: Youtube.com

15 hodin studia v kuse i videa beze slov

"Jsem opravdu nadšená, že se s vámi dnes mohu podělit o toto video, protože tohle je video, které jsem chtěla natočit už dávno," píše v popisku zrychleného 15 hodinového videa Ruby Granger a dodává, že takto tvrdě nestuduje každý den. Kromě učících se maratónů ale nejsou výjimkou ani videa, ve kterých se v podstatě nic neděje a nikdo nemluví. Občas jde zaschlechnout jen zvuk klávesnice, papíru či zvýrazňovače a ve zbytku času se opravdu jen studuje.

Video: Youtube.com

Tipy, triky, emoce

Obecně ale ve videích najdete i celou řadu tipů - od "správné" práce s informacemi i time-managementem, přes kategorizaci obsahu k učení, až po efektivní techniky práce s pamětí. V neposlední řadě studytubeři disponují i arzenálem motivačních cvičení, včetně například toho, jak se připravit na nový školní rok nebo co dělat když vás nevezmou na vysokou. Ostatně populární unboxing videa nahradilo v produkci studytuberů otevírání dopisů o (ne)přijetí na vysokou. Třeba emotivní video o nepřijetí na Oxford z produkce Ruby Granger…

Video: Youtube.com

Jihokorejská verze: Gongbang!

Slovem Gongbang se označuje rostoucí trend live účícího se streamu v Jižní Koreji. Studenti a studentky studují před obrazovkou v téměř úplném tichu celé hodiny a jen se sem tam se mrknou na displej, jestli ten studytuber taky ještě šprtá, nebo si dává pauzu. Pro začátek můžete začít tímhle 2,5 hodinovým videem.

Video: Youtube.com

Díváte se při učení na studytubery? Nebo hledáte inspiraci někde jinde? Napiště do komentářů!

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější