Lež má krátké nohy. V životopise dvojnásob!

Lež má krátké nohy. V životopise dvojnásob!

Jistě se shodneme na tom, že najít v dnešní době práci nebo obyčejnou brigádu, není lehké. A už vůbec není lehké uspět v následném výběrovém řízení. První kontakt, který s naším potencionálním zaměstnavatelem navazujeme, je životopis, chcete-li CV. Možná se to nezdá, ale na tomhle „prvním dojmu on-line“ záleží mnohem víc, než si myslíte!

Proč je důležité uvádět v životopise jen pravdivé informace? Je důležitější kvalita, nebo kvantita informací, které uvedete? Na to jsme se ptali Martina Čihaře, recruitora ve společnosti Accenture.

Pokud máte zájem o jakoukoliv práci a zaměstnavatel požaduje zaslat váš životopis, dejte si na jeho zpracování rozhodně záležet! Již samotné zpracování životopisu, tedy jeho přehlednost a grafické uspořádání, je totiž velmi důležité. „Samotná forma a kvalita zpracování může svědčit o osobnosti kandidáta, jeho přístupu k práci a smyslu pro detail. Životopis by měl být především přehledný a vypovídající,“ říká Martin Čihař. Pokud nevíte, jak přesně má CV vypadat, napište třeba starším kamarádům,, nebo někomu zkušenému, ať vám svůj životopis pošle. Pak už jednoduše do připravené „šablony“ doplňte své údaje. V průběhu studia se vyplatí návštěva odborných workshopů na univerzitě, kde si osvojíte různé dovednosti včetně správného vytvoření životopisu.

Méně je někdy více

Při zpracování životopisu zapomeňte na pravidlo „Čím víc, tím líp“. Pokud totiž uvedete informací/zkušeností příliš mnoho, můžou se důležité údaje v záplavě textu ztratit a vy pro zaměstnavatele přestanete být zajímaví – nenajde to, co se o vás jako kandidátovi chtěl primárně dozvědět. Pokud se například ucházíte o pozici administrativního pracovníka, nikoho nezajímá, že jste v dětství navštěvovali pět let pěvecký sbor Zpěváček. Prostě zapojte svůj cit a mozek.

Co je a čím se zabývá společnost Accenture:

Accenture je globální společnost poskytující odborné služby v oblasti manažerského poradenství, systémové integrace a outsourcingu. Působí ve 49 zemích.

Více informací na www.accenture.cz/kariera

Nijak novým fenoménem při psaní životopisu je lhaní. Svoboda, kterou nabízí otevřený Word, je sice kouzelná a svádí nás vymýšlet si nikdy neuskutečněné praxe ve firmách s dobrým jménem, ale zapomeňte na ni. Stejně tak se záměrně nepřeceňujte v jazykových nebo IT znalostech. Může se pak stát, že pracovní pozici skutečně vyhrajete a šéf vám dá za úkol zpracovat obsáhlou Excel tabulku a několik koláčových grafů k tomu. No a vy budete nahraní. A proč? Protože jste v životopise tvrdili, že Excel ovládáte perfektně! To, co umíte, umíte. Zaměstnavatel se ve finále pravdu dozví tak jako tak.

Lhát, nebo nelhat?

Je přirozené, že chceme před zaměstnavatelem vypadat co nejchytřeji a nejzkušeněji ze všech, ale lhát se prostě nevyplácí. „Dá se říct, že situací, ve kterých nepravdivý údaj v životopise ,pomůže‘ přijetí na danou pozici, je velmi málo. Uvádět nepravdivé, či záměrně nepřesné údaje obvykle vede k spíš k opačnému výsledku,“ říká Martin Čihař.

Mnoho lidí si neuvědomuje, že pokud se zaměstnavateli nějaká vámi uvedená informace nezdá, jednoduše si ji ověří. V některých společnostech a firmách je ověřování životopisů uchazečů dokonce standardní postup. Stačí jen zvednout telefon a do precizní firmy, kde jste údajně absolvovali mnohaletou praxi na vysoké pozici, zavolat. Čihař dodává: „Většinu podstatných údajů v životopise není těžké ověřit. Toto platí především o údajích, které jsou klíčové pro pozici, na kterou se kandidát hlásí. V takovém případě jsou fakta téměř vždy ověřována.“ Pokud zaměstnavatel zjistí, že jste v životopise lhali, jednoduše končíte. Chtěli byste snad sami ve své firmě zaměstnance, který lže?

Markéta Ježková ve spolupráci se společností Accenture

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější