Globalizace 4.0 - otázky Prohlédni si galerii

Globalizace 4.0: Trh informací poháněný digitální ekonomikou. A dostupný komukoliv

Člověk 2.0, Průmysl(ová revoluce) 4.0, Globalizace 4.0. Vědci přicházejí s jedním objevem za druhým, firmy implementují do výroby robota za robotem, lidé si začínají do těla instalovat čipy a žijí v nové (polo)virtuální realitě. Všechen lesk i bída života v časech globalizace 4.0 začala...

Za vším hledej průmysl

V dějinách západní civilizace dosud proběhly tři průmyslové revoluce. Tóny té první v 18. a 19. století udávala pára a postupná mechanizace "ruční" výroby, nástup továren i zavedení strojů. Druhá revoluce průmyslu, odehrávající se na přelomu 19./20. století, přinesla vlnu elektrifikace, vznik telegrafu i stavbu železnic. Po dvou světových válkách a částečné hospodářské obnově přišla revoluce třetí (od konce 60. let 20. století) nesoucí na svých bedrech pokročilou automatizaci výroby i počítačový boom. V revoluci čtvrté právě žijeme…

Foto: ChristophRoser (Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0)

Globalizace 4.0

Zatímco předchozí průmyslové revoluce umožnily globalizovat ve velké míře mezinárodní obchod zaměřený na materiálno a suroviny mezi státy i firmami (zdravíme uhlí, ropu, Čínu…), čtvrtá průmyslová revoluce umožňuje díky rapidnímu rozšiřování i zrychlování internetu vytvářet globalizovaný trh informací poháněný digitální ekonomikou. Navíc dostupný téměř každému jednotlivci (stačí chytrý telefon, případně laptop a internet). Pracovat v Česku tak můžete z pláže na Bali, a přivydělávat si přitom jako influencer na Instagramu. Cena za tenhle globalizovaný individualismus? Osobní data, šíření dezinformací i politické kampaně vedené kdoví odkud.

Jana Kadlecová - 11/2018
life
Body-hacking: V těle čipy a v hlavě sen o vylepšení člověka
19. 11. 2018
3 minuty o kyborgických inovacích

Prozatimní nesnesitelná lehkost života mileniálů

V časech globalizace 4.0 a relativní hojnosti bobtná lidstvu (a hlavně mileniálům) před očima mnoho globálních výzev: boj s klimatickou změnou, rozevírání sociálních nůžek, antibiotická rezistence, šesté vymírání druhů (jo, hmyz i zvířata jsou na tom fakt špatně), populační růst, vesmírná turistika i předpoklad nových migračních krizí (nehledě na populistická hnutí a rozdělené národní společnosti v "západní civilizaci").

Poměrně přesně celou situaci popsal na letošním lednovém setkání technologických špiček, vědců a politiků v Davosu Klaus Schwab, zakladatel Světového měnového fóra: "Zatímco globalizace 4.0 právě začala, my jsme se ještě ani nezačali připravovat.".

Ze setkání plynou otázky, samé otázky

Letošní setkání v Davosu opanovalo téma globalizace 4.0 a problémy s globalizací spojené (i když přiznejme si to, například pro českého premiéra byl prioritou Apple Store v Praze). Zároveň se při brainstormingu státníků, velikánů tech-businessu i vědy, vygenerovaly otázky bez uspokojitelné odpovědi.

Umíte je zodpovědět? Mrkněte do úvodní galerie a odpověď hoďte do komentářů na Facebooku.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější