Slovenská appka BeeSafe se postará o tvoji bezpečnost

Slovenská appka BeeSafe se postará o tvoji bezpečnost

Na Slovenku vznikla zajímavá aplikace, tentokrát na ochranu žen po celém světě. Jedná se o úspěšný startup, který má velmi šlechetný cíl. Má totiž chránit, a to především ženy v nebezpečných situacích.

Nejen ženy v dnešní době vycházejí z domu s nějakým obranným prostředkem, například pepřovým sprejem v kabelce nebo v kapse - pro jistotu. Téměř každý měsíc se v televizi objevují reportáže o nešťastných událostech, které často končí smrtí. Před nedávnem to byla zpráva o smrti studentky v Brně. Mladá žena si parkem krátila cestu na vlak, a právě to se jí stalo osudným. Nejen studenti a studentky, ale také místní byli bezprostředně po události vystrašeni a báli se vycházet z domu.

Ohrožené studentky

Studentky pochopitelně nejsou jedinou ohroženou skupinou, jsou však tou nejrizikovější. Mladá, zjevně bezbranná žena ve vylidněném parku, či tmavé uličce, je pro některé typy lidí lehký cíl. Stává se obětí násilí, a také, jak jsme se párkrát dozvěděli z médií, situace ohrožení často končí až smrtí oběti.

Foto: Studenta

Vysoká škola, zkušenosti a zážitky, jsou jedním z nejvýznamnějších období v životě člověka, kterého může významně ovlivnit na celý život. Právě proto by studenti neměli mít strach o svoji bezpečnost. Avšak nedávné události ukázali, že osobní bezpečnost by měli brát vážně. V současnosti existuje více bezpečnostních řešení, ať už jde o bezpečnostní systém areálu jako jsou kamery nebo kontrola vstupu do areálu na základě totožnosti. Všeobecně mimo kampus lze využít třeba „pepřák“ nebo bezpečnostní aplikaci.

V celosvětovém měřítku řeší problém násilí a prevence více podobných systémů, v tomto případě by se mohla osvědčit platforma od našich slovenských sousedů – BeeSafe.

Od stopování k založení Beesafe

Peter Stražovec a Michal Káčerik mají zkušenosti z různých záchranných služeb. Ale stalo se, že potřebovali pro sebe něco konkrétního a nikdo to nenabízel. Nápad na appku vznikl před pár lety, když Michal cestoval stopem. Není to vždy nejbezpečnější forma dopravy a uvažoval, jak se by se dalo pojistit v případě komplikací. Před vstupem na cizího auta proto vyfotil poznávací značku a poslal ji kamarádovi s informací kdy, odkud a kam cestuje. A že pokud se do určitého času neozve, ať se ho pokusí kontaktovat a vyhledat. Při častějším cestování by toto ale nebylo praktické. Spolu s Petrem tak hledali nějakou aplikaci, která by to vyřešila. Našli jich několik, ale všechny fungovali na systému tzv. panic buttonu – tedy tlačítka, které je při nebezpečí potřeba zmáčknout. Ale v takových situacích člověk nemyslí na aplikace a smartphony. Případně může násilník držet oběti ruce a podobně.

S aplikací, i bez, je stále potřeba dbát na pár bodů, ke který jsme již byli vedeni v dětství:

  • Snaž se být na párty alespoň trochu zodpovědný
  • Naplánuj si cestu domů – jestli půjdeš pěšky, taxíkem, MHD apod. Hlavně tehdy, kdy se chystáš někam, kde to neznáš
  • Peníze, které chceš použít na cestu domů, si ulož bokem, aby se náhodou nějak „nevytratili“
  • Jestliže nezbývá nic jiného než jít pěšky, drž se frekventovaných cest a chodníků, a hlavně osvětlených
  • Nikdy nepřijmi odvoz od cizích lidí
  • Také nepřijímej drinky od cizích

Nejlepším obranným prostředkem se jeví bezpečnostní aplikace v telefonu. Existuje několik důvodů. Zaprvé má žena smartphone téměř neustále u sebe a po ruce. Bezpečnostní aplikaci nemůže útočník použít proti oběti. Výhodou je také to, že použití aplikace je jednoduché. Takovou aplikací je například BeeSafe. V případě, že chcete mít s sebou neustále bezpečnostní „pojistku“ ale i skutečnou ochranu, můžete si ji jednoduše stáhnout v Google play pod názvem BeeSafe free. Aplikace je zadarmo a může zachránit život vám i lidem, na kterých vám záleží. BeeSafe totiž řeší situace, kdy útočník oběť překvapí, je vyvinutá na reverzním principu – tedy BeeSafe zavolá pomoc v případě, že i nepoužíváte v nebezpečí a neodpovídáte na výzvy aplikace.

Foto: Studenta

Jak tedy aplikace funguje?

V aplikaci BeeSafe si jednoduše přidáte do telefonního seznamu osoby, které mají být v případě nebezpečí informováni prostřednictvím sms, emailu nebo přímo přes aplikaci. Spustíte časovač a BeeSafe se už postará o vaši bezpečnost. V případě nebezpečí se vašim kontaktů prostřednictvím zaslané zprávy zobrazí vaše poloha spolu s dalšími informacemi, které mohou pomoct vaší záchraně.

Blíží se léto a s ním festivaly, cestování, objevování nových zážitků a pocit volnosti. S těmito opatřeními a aplikací se možné užít si letní chvíle v bezpečí, postarat se sám o sebe a odnést si bezpečné vzpomínky, které vydrží po celý život.

Aplikaci stáhneš zde.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější