Studentská soutěž EBEC Brno 2013 zná své vítěze

Studentská soutěž EBEC Brno 2013 zná své vítěze

Ve dnech 18.-28. února se na VUT v Brně konal již pátý ročník mezinárodní soutěže EBEC, ve které si studenti každoročně poměřují své schopnosti a dovednosti při řešení různých technicky zaměřených úkolů. Soutěž pořádá studentská organizace BEST ve spolupráci s VUT a partnerskými firmami, které se přímo podílejí na soutěžních zadáních. 

Letos se do soutěže přihlásilo celkem 134 týmů, tzn. 536 studentů z 8 různých fakult VUT v Brně, čímž se rozsah soutěže v porovnání s loňským ročníkem zvýšil na dvojnásobek.

Ve čtvrtek 28.2. se konečně vítězové, kteří zdolali úskalí jak internetového předkola, tak fakultních kol na FAST, FIT, FSI a FEKT, dočkali finále soutěže EBEC Brno. V každé kategorii se utkalo 8 týmů, po dvou z každé ze zmíněných fakult VUT.

Foto: Studenta

Soutěžící v kategorii Case Study se poprali se zadáním, které vytvořila OSN na míru soutěži studentů techniky. Úkolem bylo vydat se do budoucnosti a pomoci předejít riziku další havárie jaderné elektrárny, konkrétně v Japonsku. Soutěžící se snažili vytvořit koncept prototypu města energeticky a funkčně nezávislého na okolním světě.

Všechny týmy se s tématem statečně vyrovnaly. Nejlepší ohlas poroty si získal tým „Džon Demižon“, složený ze studentů fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií. Odměnou za prvenství v soutěži EBEC byly mimo jiné věcné ceny v podobě meteostanice, pevných disků a jednorázové stipendium v hodnotě 5000 Kč ale hlavně možnost reprezentovat svoji domácí univerzitu na středoevropském kole EBEC ve slovenských Košicích. Tohoto kola se budou účastnit týmy z České republiky, Slovenska a Maďarska.

Foto: Studenta

V závěsu za studenty FEKTu se držel tým „SDDK“, zastoupený studenty fakulty stavební. Na třetím místě skončil tým se jménem „ISC“, reprezentující fakultu strojního inženýrství.

Po prezentacích sofistikovaných řešení energeticky samostatných měst přišly na řadu ukázky výsledku kategorie Team Design. Zadání této kategorie bylo vyvinuto samotnými organizátory celé soutěže týmem BESTu Brno. Úkolem soutěžících bylo za čas 5 minut přemístit co největší množství písku na vzdálenost 1,2 m. Jako prostředek k transportu měli soutěžící vyrobit zařízení, fungující na dálkové ovládání z dostupného materiálu. Tím byla stavebnice Merkur, lepící páska, karton, 2 elektromotorky a zdroj elektrické energie.

Foto: Studenta

Více než polovina týmů se při prezentace svého zařízení potkala s problémem malého výkonu zařízení. Přístroje často neměly dostatečnou sílu na přemístění materiálu, v porovnání se samotným zařízením velmi těžkého. Bezkonkurenčně nejelegantněji se s úlohou vyrovnal tým stavařů s názvem „Over The Limit“. Jejich bagřík bez problémů popojížděl vpřed i vzad, nabíral písek a sypal do krabice. S objemem 1000 ml přemístěného písku si tým bez debat zajistil první místo. Druhý skončil tým „RADIANTE“ z fakulty informačních technologií, ovšem pouze se 130 ml písku v krabici. V závěsu za nimi se umístila „Hej-rup! Parta“ z fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií s 95 ml.

Foto: Studenta

Finálového dne se účastnili nejen soutěžící týmy, ale i partneři soutěže, kteří po celý soutěžní den tvořili doprovodný program. Akce se těšila velké pozornosti jak fanoušků a fanynek soutěže, tak studentů, trávících v prostorách FP běžný školní den. Soutěž zaujala i řadu médií, reportáž z finále EBEC Brno se objeví v Mladé Frontě Dnes, Hospodářských Novinách, na rádiu Evropa2 i v regionálních zprávách ČT1.

Fandíme vítězům a doufáme v jejich další úspěchy na středoevropském kole. Všichni zúčastnění mají náš obdiv za odvahu a výsledky, které předvedli v průběhu soutěže. Děkujeme všem, co se na soutěži EBEC Brno podíleli a těšíme se na další EBEC zase za rok!

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější