kariéra

Do nové firmy bez nervů. Adaptační proces vás nenechá sedět v koutě

Vyhráli jste jackpot v podobě výběrového řízení? To je skvělý začátek. Cílová rovinka kariérního snažení se posunula zase o notný kus dál. Teď je důležité se rychle zaškolit, zapadnout do týmu a rozjet pracovní efektivitu na plné otáčky. K tomu by vám měl pomoci adaptační proces neboli onboarding, který už ve spoustě firem dávno není jen o předání hesla k emailové schránce. Když budete mít na zaměstnavatele štěstí, může být váš pracovní start o dost zajímavější.

Kvalitní adaptační proces je základním stavebním kamenem vztahu mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Může se zdát jako samozřejmost, že vám první den v nové práci vysvětlí, co máte dělat, a představí vám kolegy. Některé firmy vás ale můžou nemile překvapit. Hned po příchodu zjistíte, že nemáte zapojený počítač a ve vašem novém stole jsou nevyklizené věci po bývalém pracovníkovi. Když si všechno oběháte a vyřídíte, přijde zprďák, že jste ještě nepodepsali papír k BOZP - jenže jak jste o tom měli vědět, když vám nikdo nic neřekl? Není ani divu, že podle informací Forbes odchází během prvních šesti týdnů až 20 procent nováčků.

kancelář
work
10 nejlepších firemních benefitů: Neomezená dovolená, komorník a spací boxy
4. 2. 2019
2 minuty o kariéře

Co je to ten adaptační plán?

Odchody nováčků samozřejmě nejsou po chuti zaměstnavatelů, protože zvyšují náklady na nábor. A tak přišli s vylepšením - adaptační proces má snižovat pocit bezradnosti a současně zvyšovat výkonnost a loajalitu. Je to plán, který udává, kdy vás na novém místě začnou školit, kdy začnete probírat složitější úkoly a zároveň určuje, kdo bude po celou dobu vaším průvodcem. Zahrnuje ale i činnosti před samotným nástupem, např. uklizený stůl nebo založený služební e-mail. Onboarding si chválí nejen zaměstnanci, ale i personalisté: "Díky kvalitní adaptaci jsou naši noví kolegové velmi dobře připraveni na svou práci a jsou pro nás brzy skutečným přínosem. Standardizovaná adaptace v pobočkové síti navíc umožňuje udržet stejně kvalitní úroveň obsluhy klientů ve všech pobočkách," tvrdí Dana Šefernová, garantka adaptačního procesu v oddělení lidských zdrojů v České spořitelně. Plán adaptace se odlišuje v závislosti na pracovním místě, senioritě i firmě, do které nastupujete. Někde trvá pár týdnů, jinde třeba rok.

Ráno snídaně, večer párty

Aby byl nástup do firmy jednodušší, pořádají někteří zaměstnavatelé seznamovací snídaně. Ty jsou neformální a fungují jako "oťukávačka" s nejbližšími kolegy z týmu. Možná vás poprosí o krátké představení, prozrazení koníčků nebo pocitů z vysoké školy (i oni si rádi zavzpomínají na staré časy). Neberte to jako nutné zlo a přistupte k celé věci z jiného úhlu pohledu. Čím více jim o sobě řeknete, tím více témat k pozdější diskuzi nadhodíte. Pozdější small talky v kuchyňce pak budou o něco příjemnější a přirozenější. Kromě snídaní se organizují i welcome párty, které nejsou tolik komorní a účastní se jich širší okruh spolupracovníků. A jasně, organizují je jenom pro vás, tak si je pořádně užijte!

Onboarding

Kvalitní onboarding přináší výhody nejen nováčkům, ale také zaměstnavatelům. Potvrzuje to Olga Přibylová, která byla u zavádění nového adaptačního plánu pro Electrolux: "Kolegové, kteří nastoupili před zavedením onboarding plánu, byli ještě nějakou dobu po prvním měsíci relativně nesamostatní. Ti noví fungují po měsíci téměř na 100 procent samostatně."

Tahák na papíře, tahák z kolegy

Je jasné, že během prvního týdne získáte tunu nových informací. I sebevětší šprti si nebudou schopní všechno zapamatovat. Proto ke slovnímu výkladu většinou dostanete tahák. Ten mívá podobu dokumentu nebo videí, ve kterých naleznete odpovědi na nejčastější dotazy, způsoby řešení problémů i kontakty na pracovníky, kteří vám s konkrétními otázkami pomůžou. Příručka vám zůstane napořád, a tak není problém se do ní kdykoliv znova podívat. Poslouží vám jako takové SOS tlačítko.

Některé společnosti se s papírem nespokojí a tak můžete čekat ještě o něco větší luxus - k ruce budete mít vlastního buddyho. Tím může být kolega, který pracuje na stejné pozici, ale ve firmě působí delší dobu. Většinou bude sedět hned vedle, aby byl při ruce, když se setkáte s něčím novým. Díky němu nebudete mít pocit, že svými neustálými dotazy někoho otravujete. Buddy má totiž čas vyhrazený jen pro vás. Obvykle přidělí jednoho na celou dobu zaškolování, každopádně existují i výjimky, které potvrzuje Jaroslav Bělehrad, HR Director Y Soft: "Náš buddy systém je poměrně specifický v tom, že nováček nemá na celou dobu adaptace jen jednoho buddyho, ale průběžně se mu střídají dle aktuální situace. Je to proto, že zaměstnanci na Customer Service Support jsou hodně vytížení, ale onboarding pro nováčka je zároveň nastavený poměrně intenzivně."

Apple
work
TOP značky světa. Pro kterou chcete pracovat vy?
28. 1. 2019
3 minuty o světových značkách

Více praxe, méně teorie

Výhodou vstupu na trh práce je minimum teorie. Jasně, dostanete ty nejnutnější základy, ale co nejdříve přičichnete k opravdové práci. Mnohdy se využívá model 70-20-10. Deset procent času strávíte u teoretického školení, dvacet procent pozorováním zkušenějšího kolegy a zbylých sedmdesát věnujete samostatné práci pod dohledem školitele.

Do škatulky teorie by se dalo zařadit třeba oblíbené "kolečko" po firmě. V rámci něho obejdete manažery jednotlivých pracovišť, seznámíte se s nimi a dozvíte se, co je hlavním úkolem jejich týmů. Při obíhačce vedoucích je dobré dávat pozor na to, co říkají. Snaží se upozorňovat na úkoly, na kterých jednotlivá oddělení spolupracují a vysvětlují, jak probíhá kooperace, předávání informací i kdo má za co zodpovědnost.

Gaming na pracovišti

Moderní personalisté nejsou žádná béčka a tykají si i s gamifikací. V rámci firmy pracují na vývoji počítačových her, díky kterým nově příchozí lépe pochopí fungování společnosti. Vzpomínáte si na Zoo Tycoon, kde jste se učili, jak udržet zvířata co nejdéle na živu a přitom být ziskoví? Když budete mít štěstí, něco podobného si zahrajete i první týden na nové pozici. Hry můžou být strategické, ve kterých budete řešit případové studie a získávat body, nebo edukační. Ty pomáhají třeba s vysvětlením, jak se vyrábějí konkrétní produkty firmy a jaká oddělení při tom spolupracují. Když budete technologický proces výroby jen tak od boku vysvětlovat někomu na administrativní pozici, pravděpodobně si ho bude jen velmi těžko představovat. S dobře navrženou hrou půjde výrobní proces do hlavy bezbolestně.

Pavla Horáková - 11/2018
work
Syndrom vyhoření: Prvotním stádiem burnoutu je úplné nadšení, radí kariérní poradkyně
26. 11. 2018
3 minuty o kariéře

Velké firmy se zároveň potýkají s problémem, kdy mají tolik zaměstnanců, že je nemožné v prvních týdnech poznat každého. I to se dá vyřešit hrou. U některých zaměstnavatelů tak potkáte aplikaci, kam nahrajete svou fotku, jméno a pár vět o sobě, a následně se dostanete do databáze kolegů. V aplikaci se vám budou zobrazovat jednotlivé obličeje a vy budete tipovat, jak se jmenují. Je to nejen naučné, ale i zábavné. Někdy zjistíte, že ten, kdo se zdál jako stoprocentní Jarda, se jmenuje Cecil. Pokud máte výborného pamatováka, bude to pro vás výhoda. V kuchyňce nebo na firemním večírku pak můžete bodovat, že jste ve firmě pouze měsíc a znáte více lidí než dlouholetí zaměstnanci.

Zpětná vazba

Po nějaké době, kdy si ve firmě zvyknete a začnete samostatně pracovat, může přijít pozvánka na schůzku s vedoucím. Probírá se na ní vaše spokojenost, dosažené výkony a hodnocení školícího plánu. Nebojte se podělit o tipy, jak adaptaci vylepšit - upřímná zpětná vazba je to nejlepší, co se od vás může nadřízený dozvědět. Rozhodně existují dobré, ale i méně propracované programy, všechny by vám však měly zajistit lepší pocit z nástupu a určitou dávku jistoty hned od prvního dne na pozici. Neostýchejte se proto říct svůj názor, protože pravdivým hodnocením pomůžete dalším kolegům, kteří do společnosti nastoupí po vás.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější