Čeští start-upeři tvoří energetiku budoucnosti. Inovuje s nimi i ČEZ

Čeští start-upeři tvoří energetiku budoucnosti. Inovuje s nimi i ČEZ

Chytré budovy, chytrý průmysl nebo chytrá města, to už není hudba budoucnosti, ale stále častěji spíš každodenní realita. Ovládat světla nebo spotřebiče že budeme mobilem? Žádný problém, zásuvka Crownstone to umožňuje už teď. A že budeme přesně vědět, kolik energie a kde spotřebováváme? No jistě, zabránit plýtvání energie nám totiž pomůžou třeba inteligentní čidla firmičky Newatt. A víte, co je na obou těchto případech nejlepší? Za oběma inovacemi stojí studenti a čerství absolventi. 

Zatímco tým z Crownstonu to má do Amsterdamu ze svého sídla v Rotterdamu jen nějakých 60 kilometrů, studenti elektrického inženýringu z Newattu to mají z šestého největšího brazilského města Belo Horizonte do Nizozemska podstatně dál. A proč zrovna tam? Oba projekty si totiž pro svůj Smart Energy Program vybral známý nizozemský startupový akcelerátor Rockstart. A nejsou sami – mezi deseti začínajícími firmami v programu jsou letos i Češi.

Dva kamarádi z Prahy založili před čtyřmi lety firmu FlowBox. Vsadili na to, že úspory v energetice budou evropským trendem, a vyvinuli produkt, který měří, vyhodnocuje a kontroluje spotřebiče a provozy, a centrálně tak řídí třeba vytápění nebo větrání v budovách. „Došlo nám, že v této oblasti se v následujících letech začne dít hodně věcí a že nabídka na trhu na to není připravená,“ říká jeden ze zakladatelů společnosti Jan Drdla. „Očekávání máme veliká, protože Rockstart a zejména investoři, kteří se okolo něj pohybují, jsou velkým příslibem pro rychlý rozvoj naší společnosti.“

Co je Rockstart Smart Energy program?

Do Rockstart Smart Energy programu se každý rok přihlašuje 150 až 300 mladých firem nejen z Evropy, ale například také z Latinské Ameriky. Z nich porota – od letoška i za přispění společnosti ČEZ – vybere deset nejperspektivnějších a ty se pak účastní půlročního intenzivního akceleračního programu, díky kterému mají možnost zásadně zrychlit rozvoj své firmy. Na konci programu pak tyto firmy získávají nové investory.

Rockstart své programy uskutečňuje prostřednictvím fondu, který výměnou za poskytnuté akcelerační služby získá minoritní podíl v deseti vybraných start-upech. „Vstup ČEZ mezi naše partnery je pro náš program velkým vítězstvím. Chuť ČEZ investovat do budoucích trendů v energetickém byznysu a proniknout do startupové kultury ukazuje, že zájem této firmy o inovace je skutečný,“ říká Freerk Bisschop, programový ředitel Rockstart Smart Energy.

Do inovací se pouští i ČEZ

FlowBox přitom není jedinou českou stopou v nizozemském energetickém akcelerátoru. Ten si totiž letos z pozice investora vyhlédla i energetická Skupina ČEZ, která se bude podílet na rozvoji zúčastněných firem, a v každé tak rovněž nepřímo získá malý podíl. „Začínajícím podnikatelům můžeme pomoct s případným vstupem na naše trhy a oni nás zase mohou zásobovat svými nápady. Evropská energetika prochází v posledních letech obrovskými změnami a právě na místech jako Rockstart se tvoří její budoucnost,“ říká manažer útvaru inovace ČEZ Ladislav Bárta. „I k nám do Skupiny ČEZ navíc neustále hledáme inovativní a akční lidi a v akcelerátorech nebo na startupových konferencích na ně poměrně často narážíme.“

Šanci zapojit se do programu zas brzy dostanou i další Češi. Uzávěrka přihlášek do nového kola je na podzim.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější