9 festivalů, které letos nesmíte prošvihnout

9 festivalů, které letos nesmíte prošvihnout

Ačkoliv festivaly u nás nemají dlouhou historii (nejstarší je Trutnoff Open Air, který odstartoval roku 1987, tenkrát se však jmenoval jinak), za pouhých několik desítek let mnohé vznikly a jejich počet se neustále navyšuje. Na své si tak přijde každý. Pryč jsou doby pokleslé kultury, kdy za dob komunistů existovaly maximálně folkové festivaly. Teď máme z čeho vybírat. Kam se tedy letos můžete vypravit?

Votvírák

KDY: 12.–13. 6.

Festivalovou sezonu již tradičně otevře Votvírák. Jako vždy v Milovicích zazáří nejznámější české skupiny, zatím je potvrzena např. skupina Mandrage, No Name nebo Xindl X. Připraven je i bohatý doprovodný program. Vstupenky jsou již v předprodeji, za 280 Kč.

VSTUPENKY

Foto: Studenta

Rock for People

KDY: 4.–6. 6.

Akce, na které nesmí chybět žádní milovníci rocku! Tentokrát akce proběhne o měsíc dřív v Hradci Králové. Hlavními tahouny pro tento rok se stali Limp Bizkit, Bastille či Faith no More. Plánovaná je také tradiční cyklojízda na festival.

VSTUPENKY

Foto: Studenta

United Islands

KDY: 18.–20. 6.

Hudba na ostrovech Prahy, kdy můžete za teplých letních dní jen ležet, relaxovat a poslouchat muziku... to je festival United Islands. Loni byl line-up našlapaný, v Kinského zahradě vystoupila Ella Eyre a Bajofondo. Program tohoto roku zatím zůstává neznámý a organizátoři nás napínají.

Vstup zdarma, FB událost TADY

Rock for People Europe

KDY: 3.–5. 7.

Jeden z největších festivalů u nás se letos podívá také do Plzně. Do evropského města kultury letos přiveze opravdu silné taháky, kromě zhýralce Petera Dohertyho (držíme palce organizátorům, aby opravdu dorazil) také Motörhead, Guano Apes nebo Parov Stelar.

VSTUPENKY

Foto: Studenta

Sázava fest

KDY: 30. 7.–1. 8.

15. ročník multikulturního festivalu se bude konat ve Světlé nad Sázavou. Potvrzení jsou němečtí Alphaville a čeští oblíbenci jako Xindl X, Tomáš Klus, Mig 21 a mnoho dalších.

VSTUPENKY

Foto: Studenta

Let It Roll

KDY: 30. 7.–1. 8.

Všichni fanoušci drum and bass budou jásat. Loni zaznamenal festival rekordní návštěvnost, kdy přišlo přes 20 000 lidí, letos se proto pořadatelé rozhodli nastavit laťku ještě výš. Festival tak tento rok prodlužují na tři dny. Tahouni letošního ročníku jsou Spor a Hype.

VSTUPENKY

Foto: Studenta

High Jump

KDY: 31. 7.–1. 8.

I letos na vás čeká netradiční „skákací“ festival. V žulovém lomu v Hřiměždicích budou kromě živých skupin i odvážlivci, kteří budou skákat do vody. Loni zde například Michal Navrátil skočil z výšky 32 metrů. Bude se tedy i na co dívat! Kromě toho do areálu můžete s vlastním jídlem a pitím v omezeném množství.

VSTUPENKY

Foto: Studenta

Trutnoff Open Air

KDY: 20.–23. 8.

Tradiční a nejstarší festival svého druhu letos navštíví The Prodigy, kteří se rázem stali hlavními tahouny. Možná je to pro někoho překvapivé, ale věříme, že si jejich rytmy zaryté v srdcích budou mnozí rozvážet do svých domovů po celé republice i za její teritoria ještě dlouho po jejich odeznění.

VSTUPENKY

Colours of Ostrava

KDY: 16.–19. 7.

Už počtvrté se usídlí v úchvatných Dolních Vítkovicích – bývalém areálu hutí, dolů a železáren. Festival, který získal v anketě ALMA ocenění za nejlepší hudební akci roku 2004, 2005 a 2006, letos láká na jednu z nejvlivnějších hudebních osobností 21. století – islandskou zpěvačku Björk. Ta navíc letos právě u nás představí své nové album Vulnicura, na které pějí ódy všechny music magazíny světa.

VSTUPENKY

Foto: Studenta

Anketa: Jezdíš rád na festivaly? Proč je máš rád a c o ti na nich naopak vadí?

Vojta Straka, 25 let, student UK

Ano, jezdím, ale zatím jsem zažil jen Masters of Rock. Tam jsem ale pravidelným návštěvníkem. Co na tom mám rád? Hlavně to, že se sejde dobrá parta lidí, a taky přátelskou atmosféru. Je fajn se jednou za rok na pár dní za zvuků dobré hudby stát zvířetem. Víc čistších toi toiek by ale bylo fajn.

Jirka Endršt, 23 let, student VŠE

Na festivaly jezdím rád. Oba máme s přítelkyní stejný hudební vkus, takže spolu skvěle zapaříme. Mám rád Rock for People, kde je skvělá atmosféra. Samozřejmě víc sprch a čistých toi toiek by bylo fajn, ale zrovna na tomhle festivalu to je ještě docela v pohodě.

Roman Šafhauser, 25 let, student UJAK

Musím říct, že hudební festivaly už mě moc nelákají. Má to jen jediný důvod, a to že jsem zhýčkaný. Už mě nějak omrzely podělané toi toiky, předražené podmíráky a spousta lidí. Jediný festival, kterému jsem zůstal věrný, je filmový festival ve Varech, kam jezdím už 6 let. Ale to je něco jiného. Tam trávím většinu času v příšeří kinosálu.

A na závěr: ať se vydáte kamkoliv, užijte si to! Ono tolik nezáleží na tom, kam jedete, hlavně když s sebou máte dobrou partu lidí.

Text: Michaela Bůnová

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější